

Peny insulinowe do samodzielnej iniekcji insuliny - rodzaje
Peny insulinowe są niewielkimi urządzeniami służącymi do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Igły do penów mogą mieć różną długość i grubość. Są indywidualnie dobierane do pacjenta, w zależności od grubości tkanki podskórnej.
W leczeniu osób chorych na cukrzycę wykorzystuje się terapię insulinową. Insulinę podaje się za pomocą podskórnego wstrzyknięcia z wykorzystaniem specjalnego urządzenia nazywanego penem insulinowym.
Czym są peny insulinowe
Peny insulinowe, nazywane również piórem insulinowym to niewielkie urządzenia zaopatrzone w fiolkę zawierającą insulinę oraz w igłę, przeznaczone do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Całość jest trwale zabudowana w celu zabezpieczenia mechanizmu pena oraz ochrony leku przed ewentualnym uszkodzeniem. Igły do penów są cieńsze i delikatniejsze niż te przeznaczone do strzykawek. Ich długość może wynosić od 6 do 12 milimetrów. Przy wymianie zużytej igły na nową nie zachodzi potrzeba rozkręcania całego mechanizmu urządzenia, wystarczy wykręcić starą igłę, a na jej miejscu umieścić nową.
Igły do podawania insuliny
Igły do penów insulinowych mają różną długość oraz grubość. Odpowiedni rodzaj igły określa lekarz, a wybór jest zależny od grubości tkanki podskórnej, czyli tłuszczowej u pacjenta. Osobom szczupłym insulinę podaje się przy użyciu igieł krótkich oraz cienkich, u osób otyłych zastosowanie mają igły dłuższe i grubsze. Igłę powinno się zmieniać po każdym wstrzyknięciu. Wielorazowe użycie igły do wykonania zastrzyku może skutkować większą bolesnością iniekcji, gdyż igła przy wielokrotnym wykorzystaniu może się stępić. Wielokrotne używanie igły nie jest też wskazane ze względów higienicznych.
Igły typu „sensitive”
Osoby szczególnie wrażliwe, do wstrzyknięć insuliny mogą stosować bardzo cienkie igły do penów typu „sensitive”. Na rynku istnieją różne rodzaje igieł insulinowych, a nowoczesne techniki ich produkcji przyczyniają się do zmniejszenia bolesności zastrzyku. Obecnie dostępne są igły do penów ze szlifowanymi komputerowo ostrzami, pokryte powłoką silikonową. Cienkie ścianki redukują opór przepływu insuliny, co powoduje skrócenie czasu iniekcji.
Zalety stosowania penów insulinowych
Prawidłowo dobrany pen znacznie ułatwia pacjentowi wykonywanie zastrzyków insulinowych. Do zalet stosowania tych urządzeń zalicza się łatwość w obsłudze, możliwość kontroli przyjmowanej dawki oraz informowanie pacjenta o czasie, kiedy dawka leku została wstrzyknięta.
Zasady dbania o pen insulinowy
Prawidłowe działanie penów insulinowych będzie zapewnione przez długi czas, jeżeli pacjent będzie stosował się do pewnych zasad dbania o to urządzenie.
- Pen należy przechowywać w temperaturze pokojowej.
- Nie wolno przechowywać urządzenia w miejscu silnie nasłonecznionym.
- Po użyciu pena należy wyjąć igłę i umieścić na końcówce specjalną nakładkę. Zaleca się przechowywać urządzenie w specjalnym etui.
- Pen powinien być chroniony przed działaniem kurzu i wilgoci.
- Pen insulinowy codziennie powinno się czyścić przy użyciu lekko wilgotnej ściereczki. Nie wolno stosować środków dezynfekujących.
- Masz wilczy apetyt? Przekonaj się skąd się bierze i jak sobie radzić z niepohamowanym apetytem.
- Cukrzycy powinni przestrzegać norm cukru we krwi. Zobacz czym grozi hiperglikemia.
- Niska aktywność fizyczna zwiększa ryzyko cukrzycy. Dowiedz się, dlaczego brak ruchu jest szkodliwy dla organizmu.
Najlepsze Promocje i Wyprzedaże
RENEE
Wiosenne nowości! Najmodniejsze mokasyny w super cenach!
LADY MAKEUP
Przenośny stolik do makijażu w formie walizki!
BORN2BE
Obuwie domowe w wielu wzorach!
ZALANDO LOUNGE
CHLOE Najmodniejsze okulary do 74% taniej!