Kolano z reaktywnym zapaleniem stawu
©Andrey Popov/Fotolia

Reaktywne zapalenie stawów, czyli zespół Fiessingera i Leroya

Kolano z reaktywnym zapaleniem stawu
©Andrey Popov/Fotolia

Reaktywne zapalenie stawów nazywane jest również zespołem Fiessingera i Leroya, zespołem Reitera i poinfekcyjnym zapaleniem stawów. To choroba złożona, której przyczyny nie są do końca ustalone. Wiadomo, że powodowana jest przez infekcję bakteryjną lub może wynikać z tendencji genetycznych.

Infekcja bakteryjna i geny przyczynami reaktywnego zapalenia stawów

Reaktywne zapalenie stawów jest schorzeniem należącym do grupy schorzeń reumatycznych, w których dochodzi do zapalenia stawów, połączonych niekiedy z zapaleniem kręgosłupa. Choroba dotyka przeważnie mężczyzn w wieku 20-40 lat. Przyczyny reaktywnego zapalenia stawów nie są do końca znane i zbadane, jednak czynniki wpływające na jego powstanie to prawdopodobnie:

 

  • infekcja bakteryjna – powikłanie po chorobie układu oddechowego, moczowo-płciowego oraz pokarmowego może wywołać chorobę, szczególnie takie bakterie jak Salmonella czy Shigella.

 

  • tendencja genetyczna – podejrzewa się, że antygen HLA B27 powoduje wywołanie choroby. Został on wykryty u prawie 80% chorych i odpowiedzialny jest również za rozwój chorób autoimmunologicznych (w których organizm sam siebie atakuje). Obecność tego antygenu zwiększa ryzyko zachorowania aż 50 razy.

 

Reaktywne zapalenie stawów jest to choroba, która dotyka pojedynczych stawów lub kilku stawów równocześnie. RZS może wywoływać nawracające zapalenia stawu biodrowego i kręgosłupa. Leczenie odbywa się doraźnie i opiera się w dużej mierze na rehabilitacji. Przy reaktywnym zapaleniu stawów często występują również zmiany skórne oraz zaburzenia wzroku – należy wtedy zwrócić się po pomoc do specjalistów – dermatologa i okulisty.


Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58