Nadgarstek z bólem stawowych
©Fabian Faber/Fotolia

Leczenie reaktywnego zapalenia stawów: rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia

Nadgarstek z bólem stawowych
©Fabian Faber/Fotolia

Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.

 

Pochodzenie reaktywnego zapalenia stawów nie jest do końca zbadane, prawdopodobnie spowodowane jest ono tendencją genetyczną lub infekcją bakteryjną układu oddechowego, moczowo-płciowego lub pokarmowego. Objawy występują w wielu organach w postaci ogniskowego zapalenia. Najczęściej występuje jako zapalenie jednostawowe lub asymetryczne stawów:

  • kolanowego i skokowego u nogi;
  • lub nadgarstkowego i międzypaliczkowego u ręki.

Inne objawy to zapalenie kręgosłupa, mięśnia sercowego, jelita, narządów płciowych, ścięgna Achillesa czy zapalenie spojówek oczu. Diagnoza choroby odbywa się na podstawie badań: pełnej morfologii krwi, badania moczu, białka C-reaktywnego oraz lepkości osocza.

Rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia w reaktywnym zapaleniu stawów

Leczenie reaktywnego zapalenia stawów opiera się głównie na rehabilitacji. Jednym z najważniejszych czynników w trakcie kuracji jest zmniejszenie aktywności fizycznej. Chory nie może przeciążać stawów z zapaleniem, a najlepszą metodą jest rehabilitacja punktów dotkniętych chorobą. Pomocna okazuje się tutaj również fizykoterapia, która za pomocą bodźców fizycznych pobudza stawy, niekiedy elektrowstrząsy (fizjoterapia wskazana tylko w przypadku zaniku mięśni). Kinezyterapia pozwala we właściwy sposób wprowadzić osobę w bezpieczny dla niej ruch. Gimnastyka lecznicza pozwoli mięśniom pracować i utrzymać dobrą kondycję ruchową, mimo mniej aktywnego trybu życia.

Farmakoterapia w reaktywnym zapaleniu stawów

Oprócz doraźnej pomocy prowadzone jest również leczenie farmakologiczne – osoby chore na reaktywne zapalenie stawów muszą przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy, w celu zmniejszenia objawów zapalnych. Gdy takie leczenie w ciągu trzech miesięcy nie pomaga, lekarz sięga po leki o silniejszym działaniu jak metotreksat czy azatiopryna.

 

Jeżeli chorobie towarzyszą zapalenia innych narządów, należy zgłosić się do specjalisty od tego organu, np. w przypadku zapalenia spojówek do okulisty a przy zapaleniu mięśnia sercowego do kardiologa.


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36