lekarz bada tarczycę kobiety
©sebra/Fotolia.com

Rak tarczycy – przyczyny, leczenie i objawy nowotworu tarczycy

lekarz bada tarczycę kobiety
©sebra/Fotolia.com

Nowotwór złośliwy to choroba, która jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Niewiele osób jednak wie, że rak może dotknąć każdego narządu, w tym tarczycy. Nowotwory tarczycy występują dość rzadko, ale liczba zachorowań wciąż wzrasta. Aby rozpoznać raka tarczycy we wczesnym stadium, należy regularnie badać poziom TSH i robić USG. Najczęstsze objawy i leczenie nowotworu tarczycy.

Rak tarczycy - na czym polega?

Rat tarczycy jest nowotworem złośliwym, która najczęściej tworzy się z z komórek pęcherzykowych tarczycy. Niekiedy pojawia się również  rak rdzeniasty, wywodzący się z komórek C, czyli komórek okołopęcherzykowych.

Możemy wyróżnić różne typy raka tarczycy. Najczęściej występującą odmianą nowotworu jest rak brodawkowaty, rzadszą rak pęcherzykowy. Większość występujących typów choroby to wysokozróżnicowane nowotwory, które dają dość dobre rokowania na przyszłość.

Wśród złośliwych nowotworów tarczycy wyróżnić można cztery postacie histopatologiczne: brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniasty i anaplastyczny, a także nowotwory innego pochodzenia: chłoniak tarczycy i mięsak tarczycy.

Przyczyny nowotworu tarczycy

Rak tarczycy występuje niezwykle rzadko, stanowi niecały 1% wszystkich nowotworów złośliwych. Występuje najczęściej u osób po 40 roku życia. Najczęstsze czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju raka

  • czynniki genetyczne, dziedziczne - występowanie raka tarczycy w rodzinie,
  • promieniowanie - radioterapia szyi w dzieciństwie,
  • płeć - nowotwór tarczycy zdecydowanie częściej dotyka kobiet,
  • mała dostępność jodu w środowisku.

Charakterystyczne objawy raka tarczycy

Najbardziej charakterystycznym objawem raka tarczycy są guzki podskórne w obrębie szyi oraz powiększone węzły chłonne. Trzeba jednak pamiętać, że większość guzków wyczuwanych podczas badania nie jest guzami nowotworowymi i nie wymagają one leczenie.

Niekiedy, choć rzadko, występują również takie symptomy jak:

  • ból gardła, 
  • chrypa,
  • trudności w przełykaniu,
  • biegunka.

Wczesne rozpoznania raka tarczycy wymaga wykonania biopsji guzka. Dzięki temu dowiemy się czy guzek jest łagodną zmianą czy nowotworem złośliwym.

Nowotwór tarczycy - sposoby leczenie

Leczenie chirurgiczne raka tarczycy

Jedną z podstawowych rodzajów leczenie raka jest całkowite usunięcie tarczycy, najczęściej wraz z węzłami chłonnymi szyi. Niekiedy stosuje się także częściowe usunięcie tarczycy, polega ono na wycięciu wybranego płatu.

Po operacji może nastąpić wiele nieprzyjemnych powikłań, takich jak: niedoczynność przytarczyc, hipokalcemia, tężyczka i uszkodzenie nerwu krtaniowego.

Leczenie raka jodem promieniotwórczym

W przypadku nowotworu brodawkowatego lub pęcherzykowego często stosuje się uzupełniające leczenie jodem. Wprowadza się je najczęściej po leczeniu chirurgicznym, po 1-3 miesiącach od operacji. Ten rodzaj leczenia jest bezpłatny. Niestety niesie ze sobą częste powikłania: zapalenie ślinianek i tarczycy, nudności i wymioty

Przeciwwskazaniem do leczenie jodem promieniotwórczym jest ciąża i karmienie piersią.

Leczenie farmakologiczne nowotworu tarczycy

U każdej osoby po zabiegu usunięcia tarczycy stosuje się lewotyroksynę, która uzupełnia niedobory hormonów. Odpowiednią dawkę lewotyroksyny ustala endokrynolog-onkolog. Niekiedy zaleca się przyjmowanie lewotyroksyny w dawce, która powoduje niewielki nadmiar hormonu. Dzięki temu TSH zostaje zahamowane, co zmniejsza prawdopodobieństwo przerzutów.

Teleradioterapia i chemioterapia

Chemioterapii nie stosuje się u wszystkich chorych z rakiem tarczycy, każdorazowo decyzję podejmuje onkolog.

Jeśli chodzi o teleradioterapię to wykorzystywana jest ono w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej u chorych na raka anaplastycznego lub po operacji raka rdzeniastego.

 

 

Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47