Party.pl

fiszka orange Advertisement


mężczyzna chory na raka
©Photographee.eu/fotolia

Rak prostaty. Jakie są rokowania i jak wyleczyć nowotwór?

mężczyzna chory na raka
©Photographee.eu/fotolia

Rak prostaty dotyka dużej liczby mężczyzn i mimo tego, że jest jedną z najczęściej występujących chorób bywa często lekceważony. To nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym.

 

Diagnoza raka prostaty: antygen PSA, biopsja, badanie per rectum

Raka prostaty można rozpoznać za pomocą oznaczenia stężenia swoistego antygenu sterczowego w surowicy (PSA), który produkowany jest przez komórki prostaty. Wzrost stężenia PSA nie zawsze wskazuje na nowotwór prostaty. Niekiedy może świadczyć o zapaleniu stercza, urazu gruczołu, czy przeroście prostaty. Ostateczne rozpoznanie raka prostaty przeprowadzane jest na podstawie biopsji. Nie zawsze jednak biopsja przesądza o niewystępowaniu choroby, gdyż czasem jest tak, że do badania nie trafią komórki nowotworowe, bądź ilość pobranych komórek jest zbyt mała, by można było rozpoznać chorobę. Biopsja pozwala także ocenić złośliwość i stopień zaawansowania raka.

 

Innym badaniem pozwalającym wykryć raka prostaty jest badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbytnicę. Lekarz wtenczas może wyczuć gruczoł i ocenić go. Jeśli powierzchnia jest nierówna prawdopodobnie świadczy o występowaniu schorzenia. Choroba rozwija się bardzo powoli i początkowo nie wykazuje żadnych symptomów. Ukształtowanie się guzka może trwać nawet 10 lat, gdyż w początkowym schorzeniu rak prostaty może obejmować sam gruczoł. Potem już nowotwór może tworzyć przerzuty na węzły chłonne i kości.

 

Rak prostaty – leczenie

Leczenie raka prostaty zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i oceny ryzyka. Wyszczególnia się trzy metody leczenia nowotworu prostaty: radioterapię, operację i leczenie systemowe, czyli tradycyjną chemioterapię, bądź terapię hormonalną. Operację przeprowadza się, kiedy spodziewany czas przeżycia wynosi ponad 10 lat, a guz utrzymuje się jeszcze na gruczole krokowym. Radioterapię stosuje się przeważnie wtedy, kiedy stadium choroby jest bardziej zaawansowane, ale nie występują przerzuty odległe. Jeśli rak prostaty jest już na bardzo zaawansowanym etapie stosuje się hormonoterapię, która polega na zmniejszeniu wpływu hormonów męskich na nowotwór. Przez testosteron zazwyczaj pobudzane są komórki gruczołu krokowego. Niekiedy lekarze zalecają obustronne usunięcie jąder, ale wielu mężczyzn nie wyraża na to zgody. Niekiedy specjaliści stosują leki, które ograniczają wpływ testosteronu na komórki raka. Bardzo często terapię hormonalną łączy się z radioterapią. Chemioterapia zmniejsza stężenie PSA, redukuje dolegliwości chorobowe i wydłuża życie osób chorych. 


  • Picie alkoholu, palenie papierosów, promieniowanie rentgenowskie - to wszystko jest przyczyną raka prostaty
  • Prostata na początku choroby może objawiać się łagodnie. Niestety, zbyt częste oddawanie moczu może być objawem raka prostaty
  • Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, możesz mieć do czynienia z prostatą. Dowiedz się kiedy iść do lekarza
  • Kiedy po oddaniu moczu masz wrażenie, że pęcherz nie został do końca opróżniony może to świadczyć o pierwszych objawach prostaty

Więcej na temat nowotwór
Przeładuj

Tadeusz Seibert komentuje zniknięcie Margaret ze sceny. Zdradził prawdziwe powody?

zobacz 00:34