smutny starszy pan
©Carolyn Franks/fotolia

Nowotwór prostaty – poznaj objawy choroby

smutny starszy pan
©Carolyn Franks/fotolia

Rak prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Schorzenie rozwija się powoli, a poważne objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Nawet jeśli chory zaczyna je odczuwać to często to lekceważy i udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy symptomy nasilają się.

Rak prostaty – czym jest?

Rak prostaty to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Pierwsze objawy nie są dokuczliwe i mogą być łagodne. Chory mężczyzna guz gruczołu krokowego może odczuwać dopiero po kilkunastu latach. Panowie często lekceważą symptomy choroby, a kiedy udają się do specjalisty, niekiedy jest już za późno na wyleczenie choroby.

Rak prostaty – objawy choroby

Najczęstszymi objawami raka prostaty są częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy), trudności w oddawaniu moczu i wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza. Chory odczuwa także bóle podczas ejakulacji, ból w dolnej części pleców, krocza bądź górnej części ud. Niekiedy chory mężczyzna zauważa też obecność krwi w nasieniu bądź w moczu. Ból brzucha, a także problemy z trawieniem także są symptomami, które mogą wskazywać na nowotwór prostaty. Osoba cierpiąca na raka gruczołu krokowego traci wagę bez określonej przyczyny, jest senna i zmęczona. W stadium bardziej zaawansowanym objawy raka prostaty związane są przede wszystkim z przerzutami. Czasem też stwierdza się bóle kostne, porażenie kończyn, złamania kości i uciski na rdzeń kręgowy. Występują też powiększone węzły chłonne i zaburzenia krzepnięcia krwi.


  • Większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne są choroby prostaty. Sprawdź przyczyny raka prostaty
  • Jeśli korzystasz z ubikacji częściej niż 2-3 godziny możesz mieć poważne problemy. Udaj się niezwłocznie do lekarza
  • Jeśli dochodzi do przerostu gruczołu, pojawiają się problemy z prostatą. Poznaj najczęstsze objawy raka prostaty
  • W gruczole krokowym rozwija się nowotwór złośliwy, jakim jest rak prostaty. Dowiedz się, jak przebiega leczenie raka prostaty

Więcej na temat nowotwór
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01