mężczyzna u lekarza
© Monkey Business/Fotolia.com

Rak nadnercza – objawy i sposoby leczenia u dzieci i dorosłych

mężczyzna u lekarza
© Monkey Business/Fotolia.com

Rak nadnercza u dzieci objawia się androgenizacją, a u dorosłych zespołem Cushinga. Jego leczenie odbywa się operacyjnie i poprzez farmakoterapię (stosowanie specjalistycznych leków).

 

Nowotwór nadnercza atakuje dwie na milion osób. Najczęściej pojawia się u dzieci poniżej 6. roku życia i u osób w okolicach 40-tki.

 

W naszym organizmie znajdują się dwa nadnercza w kształcie piramidy, które umiejscowione są nad nerkami. Składają się z kory i rdzenia. Regulują procesy metabolizmu i gospodarki wodnej.

Objawy raka nadnercza

Objawy nowotworu nadnercza są zależne od wieku chorego. U małych pacjentów oznaką choroby jest zazwyczaj androgenizacja, czyli nadmiar męskich hormonów, który może objawiać się:

U dorosłych symptomem raka nadnercza jest występowanie zespołu Cushinga. Objawia się on:

  • osteoporozą,
  • zaburzeniami miesiączkowania,
  • chwiejnością emocjonalną,
  • łojotokiem,
  • obniżoną odpornością organizmu,
  • powiększoną łechtaczką,
  • rozstępami koloru czerwonego lub purpurowego.

Miejsce występowania guza ustala się poprzez wykonanie badań brzucha. Składają się na nie tomografia komputerowa i obrazowanie sposobem rezonansu magnetycznego. Badania te pomagają ustalić strategię leczenia i usunięcia raka.

Leczenie raka nadnercza

Nowotwór nadnercza zdiagnozowany we wczesnej fazie jest możliwy do całkowitego wyleczenia. Niestety w wielu przypadkach choroba jest rozpoznawana zbyt późno. Niezbędna jest wtedy chemioterapia i operacyjne usunięcie nadnercza wraz z rakiem. Po zabiegu zaleca się systematycznie badania tomograficzne jamy brzusznej. Wykonuje się je w celu kontroli nawrotu choroby. Pacjenci z wykrytym nowotworem mają do 25% szans na przeżycie zaledwie 5 lat (zobacz badania).

 

Więcej na temat nowotwór
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48