mężczyzna trzymający się za brzuch
©9nong/Fotolia

Co wpływa na rozwój raka jądra?

mężczyzna trzymający się za brzuch
©9nong/Fotolia

Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna powstawania raka jądra. Prawdopodobnie ma on związek z predyspozycjami genetycznymi. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli krewni pierwszego stopnia również borykali się z tym rodzajem raka. Jako powody rozwoju nowotworu wskazuje się m. in. infekcje, przepuklinę pachwinową i nietypowy przebieg ciąży matki mężczyzny.

Niezstąpienie jądra do moszny

Niezstąpienie jądra do moszny to jedna z głównych przyczyn rozwoju raka tego narządu. Zwiększa ryzyko zachorowania 17-krotnie. Prawidłowo u noworodka jądra powinny już znajdować się w mosznie. Jednakże czasami jądro pozostaje w jamie brzusznej (tam się rozwija) na skutek zahamowania procesu zstąpienia jądra przez kanał pachwinowy do moszny, gdy chłopiec jest jeszcze w brzuchu matki. Jeżeli to nie nastąpi, czeka się jeszcze rok, ponieważ w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka jądro powinno samoistnie przedostać się do moszny. W przeciwnym wypadku stosuje się terapię hormonalną lub chirurgiczną, by zapobiec nowotworowi i umożliwić w przyszłości chłopcu prokreację.

Nietypowy przebieg ciąży matki mężczyzny

„Nietypowy” w tym przypadku oznacza nadmiar estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) w organizmie kobiety, w czasie gdy kształtują się jądra u dziecka, czyli około 7. tygodnia jego życia płodowego. Nadwyżka tych hormonów może wynikać z problemów kobiety z płodnością i być rezultatem podjętego leczenia. Ponadto jeżeli kobieta rodziła po 35. roku życia, to jej męski potomek również znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka jądra.

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Czynnikiem zwiększającym 5-cio, a nawet 10-ciokrotnie ryzyko zachorowania na raka jądra są powracające infekcje bakteryjne i wirusowe. Mogą skutkować zapaleniem jąder lub najądrzy. Wpływ na jądra poprzez nasieniowód mogą mieć także infekcje układu moczowego.

Inne czynniki powodujące raka jądra

Ryzyko zachorowania na raka jądra rośnie 3-krotnie, jeżeli mężczyzna miał operację przepukliny pachwinowej. O przepuklinie w tym miejscu mówi się, gdy pojawia się tam wypukłość powodująca ból i pieczenie. Na rozwój raka jądra mogą mieć wpływ również zanieczyszczenia środowiska i siedząca praca. Dodatkowo jako czynnik ryzyka wskazuje się zarażenie wirusem HIV czy niewielką wagę chłopca po urodzeniu. Stopień ryzyka zachorowania na raka zależy także od rasy: rak jądra częściej rozwija się u mężczyzn rasy białej niż afrykańskiej.


Więcej na temat nowotwór badania diagnostyczne
Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30