mężczyzna na łóżku
©Monkey Business/Fotolia

Objawy nowotworu jądra: bezbolesne powiększenie jądra i zaczerwienienie skóry moszny

mężczyzna na łóżku
©Monkey Business/Fotolia

Choroby jąder mogą skutkować niepłodnością. W przypadku raka może wystąpić zagrożenie życia. Rak jądra dotyka przede wszystkim mężczyzn młodych, bo przed 40. rokiem życia.

 

W Polsce każdego roku wykrywane jest 700 przypadków nowotworu jąder.

Symptomy nowotworu jądra

Rak jądra najczęściej objawia się powiększeniem męskiego narządu rozrodczego na skutek opuchlizny lub obrzęku. Nie jest ono bolesne. Powiększeniu może ulec również moszna w wyniku gromadzenia w niej płynu. Jednak u 30% przypadków obserwuje się ból i wrażenie dyskomfortu i przeciążenia w mosznie, podbrzuszu i pachwinie. W czasie dotykania jąder można wyczuć zgrubienie.

 

Rak jądra może przyczynić się do nasilenia męskich cech. Waga mężczyzny wrasta, a owłosienie na jego ciele staje się gęstsze. U 7 pacjentów na 10 przypadków zachorowań można też zaobserwować powiększenie gruczołów piersiowych (jednego lub obu), czyli tzw. ginekomastię. Do powiększenia sutków u mężczyzn dochodzi na skutek rozrostu tkanek: gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej.

 

Rak jądra szybko daje przerzuty. Wówczas obserwuje się kolejną grupę objawów: ból brzucha na skutek powiększenia węzłów chłonnych zaotrzewnowych, plucie krwią i duszność w wyniku przerzutów do płuc. Jeżeli nowotwór zaatakuje mózg, pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak: ból głowy, nudności i wymioty, a gdy zajmie układ kostny, doskwiera bolesność kości. 


Więcej na temat nowotwór badania diagnostyczne
Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53