mężczyzna leżący w szpitalu
©contrastwerkstatt/Fotolia

Metody leczenia raka jądra i rola samobadania

mężczyzna leżący w szpitalu
©contrastwerkstatt/Fotolia

Rak jądra jest rozpoznawany w czasie badania palpacyjnego, czyli poprzez dotyk i uciskanie. Diagnozę potwierdza wynik USG, poziom markerów nowotworowych AFP, beta-HCG i LDH w surowicy krwi. Czasem wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzucha.

 

Jeśli rak jądra jest wcześnie wykryty, wówczas chory ma 100% szans na wyleczenie. W stopniu zaawansowanym większość chorych przeżywa kolejne 5 lat od momentu postawienia diagnozy.

 

Skutecznym sposobem terapii jest usunięcie jądra i okolicznych węzłów chłonnych. Usunięty guz zostaje poddany badaniu histopatologicznemu i zaleca się dalszą kurację. Leczeniem uzupełniającym jest chemioterapia lub radioterapia (czasem są stosowane łącznie).

 

Warto zaznaczyć, że usunięcie jądra nie wpływa na płodność mężczyzny, ponieważ drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość plemników. Po operacji można prowadzić życie seksualne, gdyż jedynym widocznym rezultatem zabiegu jest brak jądra. Można jednak wszczepić sztuczne jądro do worka mosznowego. Koszt protezy to około 1000 złotych. Co prawda, chemioterapia może wpłynąć na zaburzenia erekcji i płodności, jednak ustępują one po 2 latach od zakończenia kuracji. Natomiast w przypadku radioterapii może dojść do niepłodności.

Jak przeprowadzić samobadanie jąder?

Ważne, by nie lekceważyć żadnych zmian w obszarze jąder i szybko rozpocząć leczenie. Aby jak najwcześniej wykryć raka jadra, mężczyzna co miesiąc powinien wykonać samobadanie jąder. Zaleca się również, aby co najmniej raz w roku sprawdził stan układu moczowo-płciowego u urologa.

 

Samobadanie jąder najlepiej przeprowadzić w czasie kąpieli albo tuż po niej, kiedy skóra krocza jest miękka. Jądra można badać na leżąco lub w pozycji siedzącej. W czasie badania trzeba sprawdzić, czy na powierzchni jąder są zgrubienia, czy jądra powiększyły się po upływie miesiąca, czy dotykaniu jąder towarzyszy ból. Ważne jest wrażenie w czasie badania palpacyjnego: jeżeli jądro jest twarde i chropowate, należy zgłosić się do lekarza. Samobadanie może zwiększyć szanse na szybkie rozpoznanie i wyleczenie raka jądra.


Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30