lekarz w gabinecie
©Mediteraneo/Fotolia

Nowotworowa opieka paliatywna - radioterapia

lekarz w gabinecie
©Mediteraneo/Fotolia

Radioterapia paliatywna to ważny element leczenia onkologicznego, którego celem jest polepszenie komfortu życia z nowotworem w zaawansowanym stadium.

Radioterapia paliatywna – na czym polega, co to jest?

Radioterapia paliatywna to leczenie polegające na zastosowaniu promieni jonizujących do niszczenia jak największej liczby komórek rakowych. W radioterapii wyróżnia się jej dwa rodzaje:

 • brachyterapię – promieniowanie ma bezpośredni kontakt z nowotworem,
 • teleradioterapię – źródło promieniowania znajduje się w pewnej odległości od napromieniowywanych komórek.

Radioterapia paliatywna – kwalifikacja do zastosowania radioterapii paliatywnej

Celem radioterapii paliatywnej jest zwykle przedłużenie życia oraz poprawa jego jakości. Stosowana jest w ostatnich stadiach chorób nowotworowych. Naświetlania w radioterapii paliatywnej są mniej agresywne i intensywne niż w radioterapii radykalnej (stosowanej w leczeniu nowotworów) dlatego też skutki uboczne wynikające z jej stosowania są mniej dokuczliwe. Osoba cierpiąca na nowotwór jest kwalifikowana do terapii radiologicznej na podstawie następujących przesłanek:

 • ogólny stan zdrowia. Organizm osób bardzo wyniszczonych może zostać dodatkowo niepotrzebnie narażony na osłabienie, wówczas radioterapia przyniesie rezultat odwrotny od zamierzonego - zamiast poprawić, pogorszy stan osoby chorej. Ponadto na efekty radioterapii czasem trzeba czekać długo. Ważne jest, aby ocenić, czy rokowania na przeżycie chorego nie są krótsze niż spodziewany czas skutków radioterapii;
 • stopień reakcji nowotworu na radioterapię (promienioczułość) oraz jego umiejscowienie i występowanie przerzutów. Ten czynnik jest ważny ze względu na szczególną wrażliwość niektórych nowotworów na naświetlanie, np. przerzuty raka kości, poddają się radioterapii, natomiast przerzuty nowotworów jamy brzusznej czasem znacznie lepiej reagują na leczenie farmakologiczne;
 • poddanie ocenie dolegliwości osoby chorej, czy jej dolegliwości wynikają bezpośrednio z ogniska nowotworowego, które ma zostać poddane napromieniowaniu. Jest to bardzo istotny czynnik, ponieważ jeżeli nie zostanie to ustalone, osoba taka może zostać niepotrzebnie wystawiona na szkodliwe skutki działania radioterapii, gdy przyczyna złego samopoczucia była zupełnie inna. 

   

 • Grasiczak to nowotwór, który przez długi czas może się rozwijać niezdiagnozowany. Grasiczak, czyli nowotwór grasicy
 • Białaczka może rozwinąć się bez przyczyny w ciągu dwóch tygodni. Objawy białaczki. Jak rozpoznać białaczkę?
 • Chłoniak śródpiersia znany jest również pod nazwą chłoniak Hodgkina. Chłoniak śródpiersia: przyczyny, objawy i leczenie
 • Stosowanie radioterapii paliatywnej ma przedłużyć życie oraz poprawić jego komfort w ostatnich stadiach choroby nowotworowej. Radioterapia paliatywna: wskazania i skutki.
 • Jak wykryć guza chromochłonnego na nadnerczu – diagnoza, rokowania i leczenie.

Więcej na temat nowotwór badania diagnostyczne
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41