Badanie pacjenta
©Alexander Raths/Fotolia

Punkty rubinowe: dlaczego powstają i jak je leczyć?

Badanie pacjenta
©Alexander Raths/Fotolia

Punkty rubinowe, inaczej naczyniaki rubinowe czy naczyniaki starcze, pojawiają się na skórze tułowia (przede wszystkim plecy, brzuch, klatka piersiowa) w wyniku starzenia się i pękania naczyń krwionośnych. Najczęściej w ramach leczenia zaleca się ich usunięcie za pomocą lasera.

 

Naczyniaki rubinowe powstają na skórze w postaci czerwonych lub fioletowych plamek skórnych, których pojawianie się łączy z nieprawidłowościami rozszerzania się naczyń. Związane są z naturalnym procesem starzenia się, dlatego ich zamienna nazwa brzmi naczyniaki starcze.

Dlaczego na ciele powstają punkty rubinowe?

Naczyniaki rubinowe pojawiają się przede wszystkim w okolicach 40. roku życia, co jest wytłumaczalne, ponieważ wtedy proces starzenia się skóry zaczyna przyśpieszać (rozpoczyna się około 25 roku życia). Ich występowanie może wiązać się również z:

  • schorzeniami wątroby,
  • nadmiernym stresem,
  • problemami hormonalnymi,
  • problemami z układem krążenia,
  • problemami z układem pokarmowym – nadmierne picie kawy, spożywanie ostrych potraw,
  • tendencjami genetycznymi.

Punkty rubinowe: jak leczyć?

Punkty rubinowe są to łagodne zmiany skórne, dlatego nie musimy ich od razu usuwać. Należy jednak mieć pod stałą kontrolą ich obecność na ciele, ponieważ mogą przybrać charakter złośliwy, a wtedy ich leczenie będzie o wiele bardziej inwazyjne. Wielu lekarzy poleca „dla świętego spokoju” wyciąć naczyniaka rubinowego za pomocą zabiegu laserowego czy elektrokoagulacji – szczególnie, gdy zmiana pojawiła się w niewygodnym miejscu (np. pod stanikiem). Zabieg laserem wypala znamię ciepłem strumienia wiązki, a eletrokoagulacja niszczy naczyniaka za pomocą prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Oba zabiegi nie wymagają specjalnego przygotowania, chyba że lekarz prowadzący zleci takie czynności lub badania. Po usunięciu naczyń przez da tygodnie utrzymują się tylko drobne strupki, które później same odpadają.

 

Oba zabiegi trwają do godziny i podczas jednej wizyty można usunąć nawet do kilkudziesięciu punktów rubinowych. Ich koszt często wyceniany jest podczas konsultacji i zależy od liczby naczyń do usunięcia. Orientacyjna cena wynosi ok. 100 zł, przy czym elektrokoagulacja może być refundowana przez NFZ.

 

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05