kobieta na badaniu nerek
©WavebreakMediaMicro/Fotolia

Zapalenie nerek – co je wywołuje?

kobieta na badaniu nerek
©WavebreakMediaMicro/Fotolia

Nerki odpowiadają za wydalanie zbędnych produktów przemiany materii i regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Choroby nerek mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo, a w związku z tym leczenie podejmowane jest dość późno.

 

Dlatego tak ważna jest wiedza na temat przyczyn zapalenia nerek – odpowiednia profilaktyka pozwoli uchronić się przed poważniejszymi schorzeniami.

Przyczyny zapalenia nerek są różne i w zależności od nich możemy mówić o kilku rodzajach tego typu zakażenia.

 

Ostre miedniczkowe zapalenie nerek – wywołują je bakterie, także te przenoszone drogą płciową. Może być również następstwem zapalenia pęcherza moczowego. Stan zapalny przechodzi do górnych partii układu moczowego, czyli właśnie do nerek. U mężczyzn dodatkowo może być powiązane z gruczolakiem prostaty.

 

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – pojawia się po infekcjach jako powikłanie choroby. Najczęściej to następstwo infekcji gardła, ale także anginy, zakażeń skóry, a nawet nieleczonych zębów.

 

Śródmiąższowe zapalenie nerek – u większości osób występuje w wyniku stosowania leków nefrotoksycznych.

Jak zapobiegać zapaleniu nerek?

Na stan zdrowia nerek ma wpływ między innymi dieta – powinna być:

  • bogata w błonnik,
  • uboga w szczawiany – jeśli występują w diecie, należy pić więcej wody,
  • uboga w sól.

Nerkom zdecydowanie nie służy stosowanie leków przeciwbólowych – przyjmowanie w nadmiarze paracetamolu czy ibuprofenu może zwiększyć podatność na choroby nerek. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia dróg moczowych, należy dbać o utrzymywanie higieny osobistej, przyjmować dużo płynów i nie dopuszczać do przetrzymywania moczu. Jeśli już dojdzie do zapalenia dróg moczowych, należy je całkowicie wyleczyć, ponieważ niedoleczone może ułatwić bakteriom dotarcie do nerek, a w konsekwencji doprowadzić do zapalenia nerek.

Więcej na temat choroby nerek
Przeładuj

Z kim Blondino ma najlepszy kontakt po "Hotelu Paradise"? Nie chodzi o Chrisa!

zobacz 01:23