kobieta w szpilkach
©DragonImages/fotolia

Uczucie ciężkich nóg oznacza problemy z przepływem krwi

kobieta w szpilkach
©DragonImages/fotolia
Zastój krwi w żyłach objawia się uczuciem ciężkich nóg. Najczęściej pojawia się ono u osób prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub noszących ciasne ubrania w dolnej partii ciała.

Przyczyny i objawy uczucia ciężkich nóg

Uczucie ciężkich nóg jest następstwem niewydolności żylnej (w tym żylaków), w wyniku której krew nie przepływa swobodnie przez żyły w dolnej części ciała. Pośrednie przyczyny to:
  • siedzący tryb życia,
  • praca wymagająca ciągłego stania lub siedzenia,
  • nadwaga,
  • noszenie zbyt wysokich i niewygodnych butów,
  • noszenie ciasnych ubrań: spodni, rajstop, skarpet,
  • brak ruchu,
  • długotrwałe przyjmowanie doustnej antykoncepcji,
  • ciąża,
  • niewydolność żylna, żylaki,
  • palenie papierosów.
Utrzymywanie nóg przez wiele godzin w jednej pozycji, np. siedząc ze spuszczonymi nogami lub stojąc, nie sprzyja krążeniu i powoduje zastoje krwi. Nadwaga natomiast dwojako przyczynia się do uczucia ciężkich nóg – po pierwsze obniża sprawność i utrudnia ruch, a po drugie często towarzyszą jej wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca, a to także przeszkody w przepływie krwi w żyłach. Drogę krwi blokują także uciskające ubrania, w tym rajstopy, skarpety i spodnie. Po całym dniu noszenia tego typu odzieży można zauważyć obrzęk i odciśnięte wyraźne ślady. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na uczucie ciężkich nóg, ponieważ w niektórych przypadkach wpływa negatywnie na układ krążenia. Również podczas ciąży może pojawić się uczucie ciężkich nóg, gdy przepływ krwi z nóg utrudniony jest przez powiększającą się macicę.
 
Objawy nazywane uczuciem ciężkich nóg to obrzęk i ból kończyn.

Sposoby na pozbycie się uczucia ciężkich nóg

Aby zlikwidować uczucie ciężkich nóg, trzeba przywrócić odpowiednie krążenie. Ulgę przyniesie położenie się i uniesienie nóg wyżej. Bardzo ważny jest też ruch – pracujące mięśnie nóg wspomagają przepływ krwi. Doraźną pomoc stanowić mogą też kremy i żele z roślinnymi wyciągami łagodzącymi dolegliwości. Przy częstych dolegliwościach pomocne może się okazać rozrzedzenie krwi i uszczelnienie naczyń krwionośnych za pomocą zażywanych lub stosowanych miejscowo preparatów z witaminą C i rutyną. Trzeba też pamiętać o nawadnianiu organizmu. Należy unikać zakładania nogi na nogę i siedzenia na nogach, a także noszenia ciasnej odzieży i butów na wysokim obcasie. Źle na przepływ krwi w żyłach działa przegrzewanie organizmu, np. korzystanie z sauny, długotrwałe opalanie w pełnym słońcu czy w solarium. Aby złagodzić uczucie ciężkich nóg, warto rzucić palenie, ponieważ nikotyna zwęża naczynia i grozi zakrzepami.

Więcej na temat choroby układu krążenia
Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59