Mężczyzna obgryza paznokcie
© fotosmile777/Fotolia.com

Obgryzanie paznokci to uciążliwy nawyk. Sprawdź jak go zwalczyć

Mężczyzna obgryza paznokcie
© fotosmile777/Fotolia.com

Najpopularniejszy sposób na obgryzanie paznokci to smarowanie ich czymś bardzo niesmacznym, np. specjalnym gorzkim preparatem albo sokiem z cebuli. Jednak z czasem można przyzwyczaić się do tego, dlatego kolejnym krokiem jest zaklejanie plastrami. Gdy i to zawiedzie, pozostaje psychologiczna walka

Przyczyny obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci to nawyk będący objawem nerwicy, stresu, lęku, silnych emocji czy zakłopotania. Dotyczy on głównie dzieci i młodzieży, i zwykle z czasem mija. Jednak u osób bardzo nerwowych lub narażonych na stres, a także osób z niską samooceną może pozostać na dłużej. Aby uporać się z tym nałogiem trzeba zarówno mechanicznie utrudnić obgryzanie, jak również usunąć lub ograniczyć przyczyny psychiczne.

Skutki obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci jest niebezpieczne dla zdrowia. Nie tylko prowadzi do deformacji opuszków i nieestetycznego wyglądu dłoni, ale grozi również infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi lub zarażeniem pasożytami, gdyż pod paznokciami gromadzi się wiele zarazków.

Sposób na obgryzanie paznokci numer 1 – obrzydzenie

Oręż w walce z obgryzaniem paznokci może stanowić dostępny w aptece preparat o gorzkim, nieprzyjemnym smaku. Smaruje się nim paznokcie i po kilku próbach włożenia palców do ust i posmakowaniu powinien wytworzyć się odruch, by więcej takich prób nie podejmować. Ten sposób wymaga systematycznego używania preparatu i nanoszenia go na nowo po każdym umyciu rąk. Podobne działanie mają specjalne lakiery do paznokci, a ich smak i gorycz utrzymuje się nieco dłużej. Do wstrętnego smaku można jednak przywyknąć i wówczas smarowanie lub malowanie paznokci traci nieskuteczność. Dotyczy to także smaku i zapachu cebuli. Wykorzystywanie soku z cebuli w celu oduczenia się obgryzania paznokci jest uciążliwe ze względu na zapach, wyczuwalny także dla otoczenia.

Sposób na obgryzanie paznokci numer 2 – przeszkoda fizyczna

Jeśli odstraszanie smakiem i zapachem nie pomaga, można zastosować inne, fizyczne sposoby. Czasem pomoże pomalowanie paznokci ciemnym lakierem, a czasem konieczne będzie założenie tipsów, by oduczyć się obgryzania. Zarówno lakier, jak i sztuczne paznokcie stanowią fizyczną barierę między zębami a paznokciami. Jeśli to, że paznokcie są pomalowane, nie jest wystarczająco przekonujące, można je zabezpieczyć np. plastrem, zaklejając każdy palec. Można też nałożyć rękawiczki – ciepłe lub lateksowe.

Sposób na obgryzanie paznokci numer 3 – negocjacje z samym sobą

Najlepszym sposobem na obgryzanie paznokci jest silna wola i mocne postanowienie, że pozbędzie się tego nawyku. Bardzo ważne jest przekonanie samego siebie (lub dziecka) i uświadomienie, że obgryzanie paznokci jest nie tylko nieestetyczne, ale i szkodliwe. Motywację mogą stanowić zadbane i wypielęgnowane paznokcie, np. pomalowane czy krótko obcięte i spiłowane, bo takich zwyczajnie szkoda będzie obgryzać. Warto też wzmocnić psychikę, nauczyć się technik relaksacyjnych i radzenia sobie ze stresem i emocjami, bo to one są główną przyczyną tego nawyku.


Przeładuj

Trendy na wiosnę 2020 w pigułce. Oto 5 największych hitów, które będziemy nosić tej wiosny

zobacz 01:14