Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w obszarze odbytnicy i okrężnicy. Jest to choroba, która bardzo często prowadzi do śmierci. W równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn.

Reklama

Grupy ryzyka zachorowania na raka jelita grubego

W grupie ryzyka znajdują się osoby, których krewni chorowali na raka okrężnicy lub odbytnicy, co oznacza, że przyczyną mogą być również dziedziczne zmiany genetyczne. Na ten typ nowotworu narażone są również osoby chorujące na zapalną chorobę jelita grubego o charakterze przewlekłym. Kobiety, które chorowały na raka piersi lub macicy, także znajdują się w gronie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Ponadto wskazuje się, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta wraz z wiekiem. Aż 90% odnotowanych przypadków z tą diagnozą stanowią pacjenci powyżej 50. roku życia.

Co wpływa na rozwój raka jelita grubego?

Do przyczyn występowania raka jelita grubego należą: gruczolaki w jelicie grubym, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, nałogi, dieta ubogoresztkowa oraz otyłość.

Zobacz także

Gruczolaki w jelicie grubym

Najczęściej rak jelita grubego rozwija się z polipów, czyli łagodnych gruczolaków, które mają postać uwypukleń lub niedużych guzków ulokowanych na ścianie jelita. Ten rodzaj raka występuje u około 75-95% chorych z wykrytymi gruczolakami. Powodem zachorowania na raka jelita grubego jest również wrzodziejące zapalenie okrężnicy, które trwa wiele lat.

Nałogi

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest większe w przypadku osób z nałogami. Niebezpieczne jest palenie papierosów i picie nadmiernych ilości alkoholu.

Dieta ubogoresztkowa

Do rozwoju tej choroby przyczynia się także dieta ubogoresztkowa. Jest ona typowa dla osób, które do codziennych posiłków nie włączają warzyw. Natomiast jedzą duże ilości pokarmów zawierających tłuszcze nasycone i cukry. Często sięgają również po czerwone mięso i produkty ubogie w błonnik. Dieta ubogoresztkowa wiąże się z czynnikiem środowiskowym – stylem życia panującym w danym kraju. Taki jadłospis jest charakterystyczny dla mieszkańców krajów zachodnich. Nie bez znaczenia dla zachorowalności na ten rodzaj raka jest również otyłość.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama