Kobieta której chce się do toalety
©SENTELLO/fotolia

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu po ciąży?

Kobieta której chce się do toalety
©SENTELLO/fotolia

Nietrzymanie moczu po porodzie jest częstym problemem wielu kobiet. Rozluźnienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej jest przyczyną nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu po ciąży

Główną przyczyną nietrzymania moczu po ciąży jest rozluźnienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Mięśnie te odpowiadają za zamykanie cewki moczowej i za napięcie więzadeł, które podtrzymują końcowy odcinek układu moczowego i płciowego. Kiedy mięsień jest rozluźniony, wycieka mocz. Nietrzymanie moczu może być spowodowane przedłużaniem porodu, czy zabiegami położniczymi takimi jak wykonanie próżniociągu czy założenie kleszczy. W takich wypadkach może dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do uszkodzenia mięśni. W przypadku kilku ciąż, bądź urodzenia dziecka powyżej 4 kg popuszczanie moczu nasila się. Problem pojawia się podczas kaszlu, kichnięcia, czy śmiechu. Nazywa się to wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu możesz wyleczyć stosując ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie Kegla. Ćwiczenia najlepiej zacznij w trakcie oddawania moczu, a potem ćwicz podczas codziennych obowiązków, np. spacerowania, jazdy autobusem czy sprzątania. Podczas ich stosowania powinnaś być zrelaksowana i na wdechu napiąć mięśnie miednicy, w ten sposób jakbyś chciała zatrzymać mocz. W tym czasie pośladki powinny być ściśnięte i napięte przez około 2-3 sekundy. Później zwiększ do 10 sekund czas napięcia mięśni Kegla. Ćwiczenia powinnaś wykonywać systematycznie, czyli 3 razy dziennie przez około 3 miesiące. Gimnastyka mięśni Kegla powoduje, że mięśnie stają się elastyczne i wzmocnione, a to jest pomocne w przypadku łagodnej postaci nietrzymania moczu. Jeśli zaniedbasz ćwiczenia, mięśnie powtórnie osłabią się i dojdzie do nawrotu schorzenia.

Metody na nietrzymanie moczu

Dzięki metodom na nietrzymanie moczu poczujesz się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Po pierwsze staraj się, by przed każdym wyjściem z domu skorzystać z toalety, a godzinę przed nie pić żadnych napojów moczopędnych, takich jak czarna herbata, zioła, czy kawa. Po drugie dbaj w szczególny sposób o higienę intymną nosząc przewiewną, czy bawełnianą bieliznę. Możesz też stosować wkładki urologiczne, dzięki którym będziesz kontrolować nietrzymany mocz. Długie stosowanie wkładek urologicznych nie powoduje powstania ryzyka rozwoju bakterii i infekcji. Po trzecie pij duże ilości płynów, gdyż ich ograniczenie nie pomoże odzyskać kontroli nad popuszczeniem moczu. Mała ilość napojów powoduje, że pęcherz napełnia się wolniej, ale nie leczy problemu.

 

Jeśli ćwiczenia na mięśnie Kegla i powyższe metody nie pomagają na nietrzymanie moczu udaj się po poradę lekarską. Nie wstydź się, a im wcześniej zaczniesz leczenie tym szybciej pozbędziesz się problemu. Nowoczesna medycyna oferuje wiele sposobów na wyleczenie tej dolegliwości, poczynając od używania wkładek dopochwowych i specjalnych stożków, a kończąc na leczeniu farmakologicznym bądź operacji.

Więcej na temat poród ginekologia
Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36