Mężczyzna na zdjęciu jest chory i ma gorączkę
©wavebreakpremium/fotolia

Objawy sarkoidozy: zmęczenie, osłabienie, gorączka

Mężczyzna na zdjęciu jest chory i ma gorączkę
©wavebreakpremium/fotolia

Sarkoidoza charakteryzuje się powstawaniem ziarnin w narządach. Ziarniny tworzą się z przekształconych komórek układu immunologicznego, czyli limfocytów i makrofagów. Sarkoidoza jest chorobą układową i może dotknąć każdego narządu, ale grudki przede wszystkim umiejscawiają się w płucach, węzłach chłonnych, na oczach i skórze. Chorobę rozpoznaje się szczególnie u osób w wieku 20-40 lat.

Przyczyny pojawienia się sarkoidozy

Powodem wystąpienia sarkoidozy jest przekształcenie się limfocytów i makrofagów w komórki nabłonkowe, które tworzą ziarniniaki i nie obumierają. Grudki umiejscawiają się zazwyczaj w węzłach chłonnych i na płucach a to powoduje zapalenie. Niestety, do tej pory nie udało się ustalić jaki czynnik jest powodem zapalenia. Wiadomo, że istotną rolę w pojawieniu się choroby grają czynniki genetyczne.

Objawy sarkoidozy

Jeśli choroba jest w łagodnym stadium, przebiega bezobjawowo. Najczęściej natomiast występuje zmęczenie, osłabienie, gorączka (czasem powyżej 40 stopni), chudnięcie, czy utrata apetytu. Zmiany hormonalne należą do typowych objawów choroby. Dochodzi wtedy do rozwoju hiperprolaktynemii, która powoduje wydzielanie mleka i zaburzenia cyklu płciowego u kobiet. U mężczyzn często występuje spadek libido, impotencja, a czasem i niepłodność Niekiedy można zauważyć u nich powiększenie piersi (ginekomastię). W trakcie choroby dochodzi do zwiększonego wydzielania witaminy D, a z tym wiążą się niektóre objawy, np. częste uczucie zmęczenia, poddenerwowanie, brak siły, zaburzenia pamięci i percepcji. Objawy głównie zależą od tego, jaki narząd dotyka sarkoidoza.

1. Płuca – kiedy choroba dotyka płuc, typowymi objawami są kaszel duszności i bóle w klatce piersiowej.

2. Wątroba – zajęcie tego narządu nie powoduje poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czasem może dojść do pojawienia się żółtaczki, ale tylko w nielicznych przypadkach. Najczęściej dochodzi do powiększenia wątroby.

3. Tkanki skóry – sarkoidoza u osób chorych atakuje tkanki skóry i często pojawia się rumień guzowaty (duże bolesne zaczerwienienie pojawiające się poniżej kolan).

4. Serce – 20-30% chorych na sarkoidozę ma problemy z sercem. Niekiedy pojawiają się zaburzenia rytmu i niewydolność serca. Typowymi objawami są duszności, ból w klatce piersiowej i kołatanie serca.

5. Węzły chłonne – jeśli sarkoidoza zaatakuje węzły chłonne widoczna jest limfadenopatia, czyli powiększenie węzłów chłonnych. Oprócz nich zwiększone zostają też węzły szyjne, pachowe i pachwinowe. Nie są one bolesne.

6. Oczy – czasem sarkoidoza zajmuje oczy, a to prowadzi do zapalenia spojówki czy gruczołów łzowych.

7. Stawy i mięśnie – sarkoidoza często dotyka też stawów i mięśni, co objawia się bólem stawów kończyn i łokciowego.

Czy sarkoidoza uprawnia do renty?

Jeśli sarkoidoza utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, w tym pracy zawodowej, chorujący na nią mogą starać się o zaliczenie ich do osób niepełnosprawnych. Jest to ważne, ponieważ tym osobom przysługuje wiele uprawnień. Przyznanie prawa do renty orzeka oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osobę chorą, starającą się o rentę, kieruje się na badanie przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa. Poświadczenie niepełnosprawności wydawane jest zazwyczaj na 5 lat od daty wystawienia. Może być przedłużone po ponownej kontroli. Jeśli poszkodowanym nie uda się otrzymać renty, przysługuje im kilka dopełniających praw (dodatkowe dni urlopu, czasowe zwolnienie od obowiązku przepracowania nadgodzin, szczególna ochrona w przypadku wypowiedzenia).

Przeładuj

Ewa Kasprzyk będzie jak babcia Wolańska w czwartej części "Kogla Mogla"?! Wszystko przez... Shakirę!

zobacz 02:36