

Przyczyny i leczenie rozszczepu wargi i podniebienia u dzieci
Leczenie rozszczepu wargi i podniebienia odbywa się głównie poprzez zabiegi, np. chirurgiczne poszerzanie szczęki. Przyczyny nie są do końca znane. Przypuszcza się, że działają tu w połączeniu uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe, m.in. zażywane w ciąży używki, takie jak: papierosy i alkohol.
Rozszczep wargi i podniebienia może prowadzić do zaburzeń układu kostnego części twarzowej czaszki. Rodzaje rozszczepów to: rozszczep wargi (częściowy lub obejmujący obie strony wargi), rozszczep podniebienia (miękkiego i twardego łącznie lub osobno) oraz jednoczesny rozszczep wargi i podniebienia.
Rozszczep wargi i podniebienia a dziedziczenie
Rozszczep wargi i podniebienia to wada wrodzona atakująca wargi, podniebienie, nos oraz dziąsła. Rozszczep wargi można wykryć (za pomocą badania ultrasonograficznego) między 4. a 7. tygodniem ciąży, z kolei podniebienia między 5. a 12. tygodniem ciąży. Istnieją korelacje między występowaniem rozszczepu w bliskiej rodzinie a urodzeniem dziecka z taką wadą. Choć w większości wypadków rodzice z rozszczepem wargi i podniebienia nie mają dzieci z tym schorzeniem.
Ryzyko rośnie wraz z wystąpieniem negatywnych czynników środowiskowych.
Przyczyny rozszczepu wargi i podniebienia u dziecka
Czynnikiem ryzyka są czynniki środowiskowe, takie jak: palenie papierosów, picie alkoholu w nadmiernych ilościach oraz niedobory witamin np. witaminy D. Dziecko rodzi się z rozszczepem wargi, jeśli dochodzi do zaburzenia procesu łączenia mięśnia okrężnego ust i skóry wargi z rosnącą od góry skórą czubka nosa.
Operacja na rozszczep wargi i podniebienia
Przywrócenie prawidłowego wyglądu rozszczepionej warg jest możliwe za pomocą operacji. Zabieg wykonuje się około 6. miesiąca życia dziecka. Rozszczep wargi z rozszczepem podniebienia zespalany jest ze sobą w trakcie jednego zabiegu za pomocą mięśni tkanek wargi oraz nosa. Dziecku podawane jest znieczulenie ogólne, a pobyt w szpitalu po operacji trwa około 2 dni. Po zabiegu twarz będzie opuchnięta i zostanie na niej blizna, która wyblaknie (choć nie zniknie całkowicie) w przeciągu 6-12 miesięcy.
Leczenie rozszczepu wargi i podniebienia
Leczenie rozszczepu wargi i podniebienia metodami konwencjonalnymi u niektórych dzieci jest niewystarczające. W takim wypadku stosuje się zabieg chirurgiczny, który polega na wysunięciu lub poszerzeniu szczęki, cofnięciu szczęki bądź zastosowaniu kilku tych zabiegów jednocześnie. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym po osiągnięciu przez dziecko dojrzałości szkieletowej (proces kostnienia poszczególnych kości trwa od 6. tygodnia życia zarodka do około 25. roku życia).
Rozszczep wargi i podniebienia – karmienie przed operacją
W przypadku rozszczepu podniebienia stosuje się osłonki na sutek matki lub specjalne butelki z nacięciem na smoczku. Aby dziecko z rozszczepem wargi nie męczyło się, lepiej żeby czas karmienia nie był dłuższy niż 30 minut. Posiłki najlepiej podawać co 3 lub 4 godziny. Karmienie w pozycji pionowej uchroni przed dostaniem się pokarmu do nosa. Po zakończeniu posiłku dobrze jest, żeby maluch pozostał w pozycji pionowej jeszcze przez około 15-20 minut.
Najlepsze Promocje i Wyprzedaże
ALLEGRO
Maty do akupresury niwelujące stres i napięcie mięśni!
RENEE
eleganckie sukienki na każdą okazję!
BORN2BE
Ogromny wybór najmodniejszych biustonoszy!
WOJAS
Wyprzedaż czółenek! Teraz do 55% taniej!