brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Montse PB/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Co przyczynia się do powstania żylaków odbytu?

brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Montse PB/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Hemoroidy są uznawane za chorobę wstydliwą i stanowią temat tabu. Osoby z tą dolegliwością obawiają się opowiedzieć o niej nawet lekarzowi. Okazuje się jednak, że z hemoroidami boryka się połowa Polaków.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to żylaki odbytu. Inaczej nazywa się je guzkami krwawniczymi. Ta dolegliwość dotyczy co najmniej połowy Polaków i objawia się krwawieniem o różnym nasileniu podczas oddawania stolca i wrażeniem świądu w okolicy odbytu. Chory może też odnosić wrażenie niepełnego wypróżnienia. Do wystąpienia tej choroby są predysponowane osoby starsze, powyżej 50. roku życia. Hemoroidy uznaje się za chorobę wstydliwą. Obecność żylaków odbytu łatwo stwierdzić w czasie badania lekarskiego, a leczenie charakteryzuje się dużą skutecznością i nie jest uciążliwe. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się maści, czopki, leki doustne lub usuwa się żylaki odbytu. Hemoroidy prócz dyskomfortu związanego z objawami (może dojść do nietrzymania stolca) nie wiążą się z poważnymi konsekwencjami.

Siedzący tryb życia przyczyną powstania hemoroidów

Hemoroidy mogą pojawić się w każdym wieku. Wpływ na to ma siedzący styl życia, przede wszystkim związany z wielogodzinną pracą przy komputerze, i brak ruchu, który powoduje zaburzenia ciśnienia krwi w żyłach ulokowanych w obszarze odbytu. Dlatego też często zapadają na nie informatycy i piloci. W zapobieganiu hemoroidom ważna jest regularność w uprawianiu sportu. Spacery pomogą uniknąć żylaków oraz innej choroby cywilizacyjnej, otyłości. Dodatkowo pobudzają perystaltykę jelit.

Dieta a hemoroidy

Sposób odżywania także wpływa na pojawienie się hemoroidów. Niewłaściwa, tłusta, ciężkostrawna dieta jest pozbawiona błonnika. Dlatego warto sięgać po kasze, razowe pieczywo oraz warzywa i owoce, które są bogate w błonnik pokarmowy. W prawidłowej diecie nie powinno zabraknąć płynów, ponieważ picie małej ilości wody powoduje zaparcia. To z kolei wpływa na rozciągnięcie błony śluzowej w czasie wypróżniania się.

Hemoroidy w ciąży

Czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się żylaków odbytu jest ciąża. Hemoroidy mogą pojawić się w czasie ciąży i po narodzinach dziecka jako wynik zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Ponadto dziecko w brzuchu matki powoduje nacisk na układ krwionośny jamy brzusznej, co utrudnia odpływ krwi z żył w miednicy. Czasami parcie w czasie porodu powoduje powiększenie się guzków. Zazwyczaj po porodzie hemoroidy ustępują, nie wymagając leczenia.

 

Do pozostałych przyczyn hemoroidów zalicza się czynniki genetyczne i choroby układu krążenia. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania są biegunki wywoływane środkami przeczyszczającymi oraz operacje krocza i odbytu. Na hemoroidy narażone są osoby uprawiające seks analny.


Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43