Młodzież
Pixabay/mucholapiz/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Halucynacje – omamy słuchowe, wzrokowe, węchowe

Młodzież
Pixabay/mucholapiz/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Halucynacje to postrzeganie sygnałów i przedmiotów, które nie istnieją w rzeczywistości, ale sprawiają wrażenie jak najbardziej realnych.

Rodzaje halucynacji

Halucynacje słuchowe – odnoszą się do nieprawdziwych doznań związanych z narządem słuchu. Mogą mieć formę świstu, brzęczenia, szelestu, melodii, ale także i głosu. Wtedy można je dodatkowo podzielić na:

  • słyszalne myśli – rodzaj echa myśli, osoba chora słyszy swoje myśli, zanim je wypowie albo powtarza na głos usłyszane myśli,
  • omamy w drugiej osobie – osoba słyszy głosy, które mówią bezpośrednio do niej. Mogą mieć charakter rozkazów, pochwał, krytyki,
  • omamy w trzeciej osobie – słyszane głosy rozmawiają o osobie je słyszącej, komentują jej myśli i zachowanie, ale nie zwracają się do niej.

Halucynacje wzrokowe – odnoszą się do doznań z narządu wzroku.

 

Halucynacje smakowe – stosunkowo rzadkie, polegają na zmianie wrażeń smakowych, wyczuwaniu posmaku substancji chemicznych w pokarmie.

 

Halucynacje somatyczne – specyficzne odczucia ciała,

można je podzielić na:

  • powierzchniowe wrażenie dotyku, ciepła, zimna i wilgoci, mrowienia skóry oraz pełzania owadów na skórze lub pod nią,
  • trzewne – pulsowanie, kurczenie, przemieszczanie się narządów wewnętrznych,
  • kinestetyczne – doznania w mięśniach i stawach.

Halucynacje czuciowe – wrażenie, że na osobę oddziałują pewne czynniki zewnętrzne, mimo że w rzeczywistości się tak nie dzieje.

 

Halucynacje węchowe – odczuwanie nieprzyjemnych zapachów, zgnilizny, odchodów lub wręcz przeciwnie – woń jest bardzo przyjemna.

Przyczyny halucynacji

Przyczyn halucynacji jest wiele. Zazwyczaj są objawem zaburzeń na tle psychicznym i występują w psychozach, schizofrenii, halucynozach i zaburzeniach świadomości. Mogą być efektem przyjmowania substancji psychoaktywnych takich jak LSD, meskalina czy grzybki halucynogenne.

 

Omamy mogą towarzyszyć także innym chorobom somatycznym, takim jak choroby układu nerwowego (np. choroba Parkinsona, Alzheimera, demencja z ciałami Levy'ego).

 

Rzadziej pojawiają się przy dolegliwościach związanych z tarczycą, niewydolnością nerek i wątroby czy układu krążenia. Halucynacje mogą być też efektem długotrwałego silnego stresu i depresji. Zawsze w przypadku halucynacji należy skontaktować się z lekarzem, by postawić właściwą diagnozę i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Leczenie halucynacji

To, w jaki sposób i czy w ogóle są leczone halucynacje zależy od ich przyczyn. Gdy są wynikiem chorób psychicznych, stosuje się leczenie farmakologiczne. W przypadku chorób somatycznych, gdy rozpocznie się ich leczenie, omamy ustępują.  

Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43