kobieta w ręczniku
©absolutimages/Fotolia

Przyczyny zaburzeń oddawania moczu u dzieci

kobieta w ręczniku
©absolutimages/Fotolia

Częste oddawanie moczu u dzieci to częste oddawanie minimalnych lub małych ilości moczu. Zdarza się również, że dziecko często chodzi do toalety i sika jedynie kilka kropli lub wcale.

Objawy i charakterystyka częstych mikcji (oddawania moczu)

W wieku przedszkolnym oddawanie moczu u dzieci odbywa się 6 do 8 razy w ciągu doby. Ilość wydalanego moczu to około 500 – 600 ml. Dzienne zapotrzebowanie ważącego około 14 kg dziecka na płyny (wszystkie, łącznie z tymi znajdującymi się w posiłkach) to 1,2 l. Zjawisko częstego oddawania moczu, bez innych towarzyszących temu objawów, występuje u chłopców między 3 a 7 rokiem życia. Oddają oni mocz średnio 7-9 razy na dobę, po 12 roku życia około 4 do 6 razy. Czasem mikcje są bardzo częste (co 5-10 minut), przy jednoczesnym braku innych objawów, prawidłowej barwie i zapachu moczu oraz strumieniu. Nie towarzyszą im też zaparcia ani nadmierne pragnienie czy nietrzymanie moczu. Nie występuje moczenie nocne, dziecko przed zaśnięciem kilkakrotnie korzysta z toalety. Wówczas są to symptomy, które mogą mieć podłoże psychiczne i zwykle ustępują same po okresie kilku tygodni do kilku miesięcy. Około 25% dzieci cierpi również na częstomocz nocny, lecz nie jest on tak nasilony, jak w ciągu dnia.

Częste oddawanie moczu u dzieci - przyczyny

Etiologia częstomoczu u dzieci nie jest do końca jasna. Zazwyczaj duże znaczenie przypisuje się czynnikom psychologicznym i emocjonalnym. Może to również być objaw chemicznego zapalenia pęcherza i cewki moczowej na skutek przesycenia moczu szczawianami i wapniem. Częste oddawanie moczu przez dzieci może być skutkiem picia napojów zawierających kofeinę (na przykład coli, napojów czekoladowych) lub teinę (herbaty). Częstomocz towarzyszy zakażeniom górnych dróg oddechowych, dlatego bywa zaliczany do stymulowanych immunologicznie chorób poinfekcyjnych. Oznacza to, że organizm wypłukuje szkodliwe substancje zawarte w lekach i usuwa z moczem martwe patogeny, które spowodowały infekcję. Leczenie farmakologiczne w tych przypadkach jest niewskazane i mało skuteczne.

Diagnoza i leczenie częstomoczu u dzieci

Jeżeli dziecko często oddaje mocz i towarzyszą temu dolegliwości:

  • występujące w przeszłości zakażenia układu moczowego,
  • ból podczas mikcji (oddawania moczu),
  • gorączka,
  • wzmożone pragnienie,
  • zaparcia,
  • duża ilość wydalanego moczu (wielomocz),

wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu rozszerzenia diagnostyki (najczęściej wykonywane jest USG pełnego i pustego pęcherza). Może to być objaw poważnych schorzeń układu moczowego oraz cukrzycy. Gdy dolegliwości utrzymują się a wszelkie prawdopodobne przyczyny częstomoczu u dziecka zostały wyeliminowane, zaleca się powtórne wykonanie ogólnego badania i posiewu moczu oraz badania urodynamicznego w celu ustalenia rodzaju zakażenia wywołującego takie objawy. Jeżeli częstomocz jest wywołany przez grzyby, chlamydię lub ureaplazmy, lekarz przepisuje doraźne leczenie farmakologiczne, często jest to antybiotykoterapia. W przypadku długo utrzymujących się objawów stosuje się leki antycholinergiczne. W trakcie leczenia chorób, w których głównym objawem jest częstomocz, zaleca się podawanie dziecku dużej ilości wody. Natomiast należy unikać napojów bogatych w szczawiany (czarna herbata) i zawierających kofeinę oraz soków (głównie kwaśnych, takich jak: pomarańczowy, grejpfrutowy, jabłkowy, pomidorowy). Jeżeli częstomocz jest związany z problemami osobistymi lub rodzinnymi dziecka wówczas niezbędna jest pomoc psychologa.


Więcej na temat badania moczu choroby nerek
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27