pani trzyma się za gardło
©oneblink1/fotolia

Ból w przełyku – poznaj przyczyny chorób

pani trzyma się za gardło
©oneblink1/fotolia

Ból w przełyku jest efektem chorób przewodu pokarmowego. Palenie w przełyku to zazwyczaj objaw refluksu, a silny, piekący ból może wskazywać na raka przełyku.

Przyczyny bólu w przełyku – refluks żołądkowo-przełykowy

Ból w przełyku bardzo często spowodowany jest refluksem. W tym schorzeniu następuje cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku. Może nastąpić podrażnienie błony śluzowej, która w późniejszym stadium choroby ulega uszkodzeniu. Niekiedy takie uszkodzenie staje się podłożem rozwijającego się nowotworu. Główną przyczyną refluksu przełyku jest zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka, którego zadaniem jest zapobieganie cofaniu się pokarmu z żołądka. Zaburzenia pracy dolnego zwieracza bardzo często powstają po operacjach żołądka. Innymi czynnikami, które wpływają na tę chorobę jest spożywanie pokarmów, które podrażniają przełyk, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, ciąża, otyłość czy noszenie zbyt obcisłej odzieży. Cierpiący na refluks żołądka skarżą się na uczucie pieczenia za mostkiem, cofanie i odbijanie treści żołądkowych oraz na uporczywy kaszel.

Przyczyny bólu w przełyku – rak przełyku

Ból w przełyku w przypadku raka przełyku pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Rak przełyku dotyka przede wszystkim mężczyzn po 40. roku życia. Na samym początku występują trudności w połykaniu pokarmów. Dodatkowo mogą pojawić się duszności, kaszel i chrypka. Główną przyczyną raka przełyku jest nadmierne picie alkoholu oraz palenie papierosów. Chorobie sprzyja także niewłaściwa dieta, czyli stosowanie ostrych przypraw, picie gorących napojów i niedobory witaminy A, B2, C i E oraz zbyt małe ilości pierwiastków takich jak cynk, magnez, czy mangan. Osoby, które doznały urazów mechanicznych przełyku również są narażone na zachorowanie. Kolejny czynnik wywołujący nowotwór przełyku to spożywanie nieświeżych warzyw, owoców, które zawierają szkodliwe nitrozaminy. Choroba refluksowa także może być powodem pojawienia się raka przełyku.

 

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05