kobieta trzyma się za bolące biodro
©WavebreakmediaMicro/fotolia

Schorzenia stawów – choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

kobieta trzyma się za bolące biodro
©WavebreakmediaMicro/fotolia

Bóle w pachwinie to częsty symptom postępującego zwyrodnienia stawu biodrowego. Innym objawem tej choroby jest znaczne ograniczenie ruchomości bioder, a z czasem nawet całkowita niemożność chodzenia. Choroba zwyrodnieniowa to najczęstsze schorzenie stawu biodrowego.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny

Zdarza się, że choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego rozpoczyna się od pozornie niegroźnego urazu, takiego jak stanięcie na krzywo ustawionej stopie, upadek, czy skręcenie. Pozostałe przyczyny tego schorzenia to m.in.:

  • zaburzenia metaboliczne, osteoporoza i choroby układowe,
  • wrodzona dysplazja stawu biodrowego,
  • zmiany pourazowe, np. w wyniku złamania panewki biodrowej,
  • jałowa martwica kości,
  • zaburzenia nabyte podczas dojrzewania, np. choroba Parthesa, młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej.

Ból pachwin, trudności z poruszaniem się – objawy choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Wczesne objawy zwyrodnienia stawu biodrowego często są mało charakterystyczne i są to najczęściej:

  • osłabienie nogi, zmniejszenie jej wydolności,
  • wolniejszy chód,
  • ból stawu kolanowego,
  • ból w pachwinie po wewnętrznej stronie ud i kolan.

W późniejszym czasie pojawia się ból biodra, występujący szczególnie po dużym wysiłku i nadmiernym chodzeniu. Ból pawie całkowicie ustępuje lub znacznie zmniejsza się podczas spoczynku. Wraz z postępowaniem choroby dochodzi do znacznego ograniczenia ruchu, przede wszystkim niemożliwe staje się wygięcie nogi na zewnątrz. Ból nasila się szczególnie podczas wchodzenia po schodach, zakładania butów lub krzyżowania nóg. Przypadki najbardziej zaawansowanego zwyrodnienia stawów biodrowych charakteryzują się również nocnymi i spoczynkowymi dolegliwościami bólowymi. Często konieczne jest poruszanie się przy użyciu kul łokciowych. Kończyna w rezultacie może ulec skróceniu, cała sylwetka przygarbieniu. Mięśnie uda i obręczy barkowej zaczynają stopniowo zanikać.


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05