Ból pachwiny rozchodzący się na cały bok, towarzyszące temu często krwiomocz, mdłości, gorączka, wymioty a nawet omdlenia to symptomy charakterystyczne dla kamicy moczowej.

Reklama

Kamica moczowa – przyczyny

U większości osób cierpiących na kamicę nerkową, mimo przeprowadzonych badań, nie da się jednoznacznie określić przyczyny jej powstania. Obciążenie genetyczne, nadmierne jedzenie mięsa i soli, jak również otyłość są to czynniki zwiększające ryzyko zachorowań na kamicę nerkową. Choroba ta znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zachorowalność na kamicę jest szczególnie częsta między 30 a 50 rokiem życia. Do przyczyn powodujących powstawanie kamieni nerkowych zalicza się też:

  • zbyt małą zawartość cytrynianów i magnezu w moczu (są to substancje, które hamują tworzenie się złogów),
  • upośledzony mechanizm odpływu moczu z jednej lub obu nerek np. z powodu przerostu prostaty,
  • przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C lub D,
  • współwystępowanie choroby lub schorzenia sprzyjającego powstawaniu kamieni (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, nadczynność przytarczyc) lub operacje jelita cienkiego.

Kamica moczowa – mechanizm powstawania złogów w nerkach

Mocz zawiera wiele rozpuszczonych substancji organicznych i mineralnych. W momencie, gdy dochodzi do osłabienia czynności związanych z przepływem moczu lub substancji tych jest zbyt wiele, wówczas tworzą się złogi, tzw. piasek nerkowy, który jest wydalany z organizmu w sposób naturalny. Jego obecność w nerkach nie daje żadnych objawów, dlatego może zostać wykryty jedynie podczas badania moczu. Gdy w porę nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie dolegliwość z czasem ulegnie pogłębieniu i dojdzie do powstania kamieni nerkowych, których obecność może zarówno przebiegać bezobjawowo jak również powodować szereg przykrych dolegliwości.

Ból pachwiny, mdłości, wymioty, kolka nerkowa, krwiomocz, gorączka – objawy kamicy nerkowej

Kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo, jednak najczęściej manifestuje się dolegliwościami takimi jak:

  • nagły, ostry, intensywny ból promieniujący do pachwiny (ból w lewej pachwinie lub ból w prawej pachwinie), mający charakter napadowy – tzw. kolka nerkowa lub stały. W kolce nerkowej ból jest również odczuwalny przy lekkim uderzeniu okolic nerki brzegiem dłoni.
  • obecność niewielkiej liczby krwinek czerwonych w moczu, gdy doszło do uszkodzenia błony śluzowej nerek przez kamień,
  • mdłości, wymioty, wzdęcia,
  • spadek ciśnienia i omdlenia – przy dużym natężeniu bólu,
  • gorączka – w przypadku często powodowanych przez kamicę nerkową zakażeń dróg moczowych.

Zobacz także

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama