Masaż stopy
©arizanko/Fotolia

Nagniotki, haluksy czy płaskostopie: poznaj źródło bólu stopy

Masaż stopy
©arizanko/Fotolia

Ból stopy może mieć różne przyczyny. Jego źródłem mogą okazać się haluksy, nagniotki i płaskostopie, które powstają z powodu niedopasowania obuwia lub sposobu stawiania stopy.

 

Ból stopy wpływa dysfunkcyjnie na codzienne czynności – odczuwalny jest przy chodzeniu, staniu, a nawet siedzeniu, gdy stopy są położone na nierównej powierzchni. Przyczyną dolegliwości mogą być nagniotki, haluksy, płaskostopie:

 

  • Nagniotki – powstają na stawach palców u stóp i wyglądają jak gruba stwardniała skorupa. Najczęściej przyczyną ich występowania jest niewłaściwe, zbyt ciasne obuwie. Nagniotek ma widoczny, bolesny w dotyku korzeń. Usunąć go można stosując specjalne plastry czy żele na odciski. Ważne jest, aby środki medyczne działały na korzeń nagniotka, ponieważ to on jest źródłem powstania odcisku oraz przyczyną bólu.

 

  • Haluksy – ta choroba dotyka przede wszystkim kobiety, chodzące na wysokich obcasach. Nacisk na przednią część stopy powoduje, że paluch (duży palec u stopy) wykrzywia się. Inną przyczyną powstawania haluksów jest nadwaga lub stojąca praca. Haluksy przeszkadzają przy chodzeniu, noszeniu butów. Ból stopy jest niekiedy tak duży, że konieczna jest operacja i długotrwała rehabilitacja. Po zdiagnozowaniu haluksów na stopie należy od razu skonsultować się z ortopedą – pozaoperacyjne metody ich leczenia to rehabilitacja korekcyjna, noszenie butów korekcyjnych, wzmacnianie stawów w stopie.

 

  • Płaskostopie – inaczej nazywane platfusem, również może rozwinąć się u kobiet noszących buty na wysokim obcasie. Płaskostopie to dysfunkcyjna podeszwa stopy, która w całości przylega do podłoża. Można łatwo sprawdzić, czy ma się płaskostopie. Wystarczy zbadać ślad, jaki stopa pozostawia na piasku lub na wilgotnej powierzchni. Zdrowa stopa pozostawia odcisk szczególnie części tylnej i przedniej, a ślad środkowej części nie powinien być widoczny. Płaskostopie wywołuje ból stopy oraz obrzęki w obrębie całej stopy, a także kostek i łydek. Leczenie płaskostopia wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą.

 

Ból stopy występuje również podczas nadmiernego wysiłku, pracy stojącej czy w wyniku zmęczenia po całodziennej pracy w domu. Pielęgnacja stóp (peeling, nawilżanie pięt), rezygnacja z codziennego chodzenia w butach na wysokich obcasach oraz masaż u specjalisty pozwoli zregenerować obolałe nogi.


Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04