Plecy kobiety
©razyph/Fotolia

Ból pleców z prawej strony może być skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa

Plecy kobiety
©razyph/Fotolia

Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa.

Zmiany kostne kręgosłupa powodują ból pleców

O zwyrodnienia kręgosłupa łatwiej w starszym wieku, gdy układ kostny szybciej się niszczy, a organizm traci część zdolności regeneracyjnych. Jednak wady zwyrodnieniowe mogą powstawać też na skutek wad postawy. Ból pleców z prawej strony często jest brany za ból nerek, podczas gdy rzeczywistym jego sprawcą jest kręgosłup i jego nerwy. Ucisk nerwów może być stały, np. na skutek starcia dysku, albo przy poruszaniu.

Rwa kulszowa powoduje ból pleców

Jeśli plecy bolą w dolnej części, a ból biegnie przez pośladki i w dalej w dół, może to być rwa kulszowa. Nadwyrężone mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa albo dyskopatia powodują ucisk nerwu kulszowego i w konsekwencji bardzo silny ból.

Dyskopatia a ból pleców z prawej strony

Między kręgami znajdują się izolujące je krążki, tzw. dyski. Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu, zdeformuje się czy przesunie, dochodzi do ucisku nerwów i czasem do ocierania się kości o kość. Powoduje to ból pleców z prawej strony bądź z lewej, w zależności od tego, który dysk został uszkodzony.

Kamica nerkowa daje objaw bólu pleców

Przyczyną bólu pleców z prawej strony może być choroba nerek. Ból ten można odróżnić od bólu kręgosłupa po tym, że kolka nerkowa łapie nagle i jest bardzo silna, natomiast ból od kręgosłupa przeważnie jest tępy i utrzymuje się dłużej. Inny jest też kierunek promieniowania bólu – nerkowy pojawia się na boku i idzie w stronę kręgosłupa, a ból spowodowany zmianami w obrębie kręgosłupa promieniuje od kręgosłupa na boki. Ponadto ból pleców w wyniku kamicy nerkowej zmniejsza się po przyjęciu pozycji embrionalnej.


Przeładuj

Patrycja Markowska strajkowała w ważnej sprawie! "Gubimy się!"

zobacz 02:40