Plecy kobiety
©Stasique/Fotolia

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego: uraz, choroba zwyrodnieniowa, ucisk nerwów

Plecy kobiety
©Stasique/Fotolia

Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe.

Ucisk nerwów a ból kręgosłupa lędźwiowego – rwa kulszowa, uraz

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa powoduje ucisk nerwów na tym odcinku. Choroba zwana rwą kulszową powoduje dolegliwości bólowe, gdy mięśnie przy kręgosłupie się kurczą. Dochodzi wtedy do ucisku nerwu kulszowego. Ma to miejsce przy wypadnięciu dysku lub po przeciążeniu mięśni na tym odcinku. Rwę kulszową mogą powodować również niektóre choroby zakaźne, cukrzyca i stany zapalne w okolicach lędźwi. Ból kręgosłupa lędźwiowego może być również wynikiem urazu, np. w wypadku komunikacyjnym, albo przeciążenia – długiego wykonywania czynności wymagających używania mięśni tej części pleców.

Choroba zwyrodnieniowa powoduje ból kręgosłupa lędźwiowego

Z wiekiem kości ulegają osłabieniu i mogą być słabiej osłaniane przez maź, dlatego dochodzi do zwyrodnienia. Ból kręgosłupa lędźwiowego oznacza często, że kości ocierają się o siebie, podrażniając nerwy. Czasem jest to następstwem spłaszczenia krążków międzykręgowych, tzw. dysków. W wyniku osłabienia tkanek chrzęstno-kostnych organizm próbuje je naprawić i przez to dochodzi także do zwyrodnienia kręgów – wyrastają na nich uciskające okolice sąsiadujące narośle. Do zwyrodnień kręgosłupa przyczyniają się też wady postawy i niehigieniczny tryb życia, np. wyłącznie siedzący.

Dyskopatia – przesunięcie lub wypadnięcie dysku skutkuje bólem kręgosłupa lędźwiowego

Dyskopatia polega na tym, że dysk uszkadza się, a powstała nieprawidłowość uciska na korzenie nerwów albo na rdzeń, powodując ból kręgosłupa lędźwiowego. Ból pojawia się przy poruszaniu się, tym bardziej że kurczą się mięśnie na tym odcinku, chcąc chronić kręgosłup przed pogłębieniem urazu. Wypadnięcie dysku może być skutkiem dźwigania, wad postawy, urazu, bardzo słabych mięśni brzucha, a także nadwagi.


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41