Ból bioder
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com

Dlaczego bolą biodra – przyczyny stawowe, okołostawowe i rzutowane bóle biodra

Ból bioder
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com

Bóle bioder wynikają z przyczyn stawowych, okołostawowych lub są wynikiem problemów z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. Ból biodra pogłębia się przy niewłaściwej postawie ciała, chodzeniu po nierównych powierzchniach. Niekorzystny wpływ ma też zbyt duża masa ciała, uprawianie bardzo obciążających stawy sportów.

 

Bóle bioder mogą promieniować do pachwin, ud, podudzi, pleców. Mogą powodować ogromny dyskomfort i nieleczone trwać miesiącami, a nawet latami, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Bezpośrednie objawy dysfunkcji stawu biodrowego to bóle w pachwinach, okolicy krzyżowej i pośladków, mrowienie w bocznej stronie biodra.

Skąd się biorą bóle bioder

Przyczyny bólu biodra można podzielić na kilka grup.

  • Stawowe przyczyny bólu – choroba zwyrodnieniowa stawu, jałowa martwica kości, zapalenie stawu.
  • Okołostawowe przyczyny – zapalenie ścięgna, kaletek okołokrętarzowych, złamanie szyjki kości udowej, ucisk na nerw skórny boczny uda, przerzuty nowotworowe do kości, choroba Pageta.
  • Rzutowany ból biodra – źródło problemu tkwi w narządach jamy brzusznej lub piersiowym bądź lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Zapobieganie bólom stawów biodrowych

Biodro łatwo jest nadwyrężyć w każdym wieku, niezależnie od płci. Aby uniknąć bólu bioder, należy zrezygnować z przyjmowania pozycji ciała oraz czynności, które potęgują odczucia bólu. Dźwiganie zakupów, nieumiejętny i zbyt intensywny trening bez rozgrzewki czy spanie w niewygodnej pozycji również mogą przyczynić się do wystąpienia bólu.

 

Problemom z biodrami sprzyja również otyłość, która powoduje dodatkowe obciążenie stawów kolanowych, kręgosłupa, a także przyczynia się do wielu innych schorzeń. Stawom biodrowym nie służą sporty, które je przeciążają: gry zespołowe (np. siatkówka, koszykówka), lekkoatletyka, biegi, piesza turystyka (bazująca głównie na chodzeniu po nierównych powierzchniach).

 

Bezpieczne aktywności w bólu bioder to pływanie, żeglarstwo, wioślarstwo, kajaki, jazda na rowerze. Zawody, w trakcie wykonywania których człowiek jest narażony na dźwiganie, ciągłe chodzenie lub stanie w jednej pozycji i obciążanie tylko jednej nogi również nie są wskazane. Ważna jest dieta bogata w białko, wapń i witaminę D, a także dbanie o bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu, gdyż wiele urazów stawów biodrowych to efekt wypadków samochodowych.

Jak leczyć bóle bioder

Należy skonsultować się z lekarzem, gdy ból biodra nie ustępuje przez tydzień i pojawiła się wysoka gorączka lub wysypka. Do lekarza trzeba iść też w przypadku bólu obu bioder oraz innych stawów, gwałtownym lub ostrym odczuciu bólu bądź dolegliwościach nie zmniejszających się nawet podczas odpoczynku, a także występujących nocą. Leczenie bólu biodra polega przede wszystkim na odciążeniu dolnych kończyn i stawu biodrowego (obuwie ortopedyczne, chodzenie o lasce), odpoczynku, wykonywaniu ćwiczeń poprawiających wydolność stawu oraz redukujących ból. Stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol, a także fizykoterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, miejscowe zastrzyki ze steroidów. W najcięższych przypadkach konieczna jest operacja.


Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41