Kobieta wydmuchuje nos
© Alliance/Fotolia.com

Diagnoza i leczenie przewlekłego nieżytu nosa

Kobieta wydmuchuje nos
© Alliance/Fotolia.com

Przewlekły nieżyt nosa to taki, który trwa cały czas albo jest napadowy. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależy od tego, co powoduje notoryczny katar. W przypadku przerostowego przewlekłego nieżytu nosa konieczna będzie operacja.

Czym jest przewlekły nieżyt nosa i skąd się bierze?

Przewlekły nieżyt nosa to inaczej permanentny katar. To, że ciągle mamy zapchany nos, może być objawem alergii. Częściej jednak wina leży po stronie śluzówki, która zbyt mocno reaguje na bodźce. Jeśli uciążliwy katar pojawia się, gdy wystawiamy się na zmiany temperatury, wdychamy zanieczyszczone powietrze albo dym czy podrażniają nas intensywne zapachy, oznacza to, że chorujemy na naczynioruchowy przewlekły nieżyt nosa. Przeważnie bodźce prowokują wystąpienie obrzęku i wypływanie z nosa wodnistej wydzieliny. Katar przy tym schorzeniu jest napadowy. Niedrożność nosa powoduje także zbyt cienka albo zbyt gruba śluzówka. W pierwszym wypadku mówimy o przewlekłym zanikowym nieżycie nosa. Śluzówka nie jest nawilżona, ponieważ gruczoły śluzowe nie produkują wydzieliny. Efektem tego jest powstawanie strupów, których usunięcie może wywołać krwawienie. Także zbyt gruba śluzówka zatyka nos. Przeważnie na jej powierzchni rosną polipy, które usuwa się operacyjnie. To tzw. przerostowy przewlekły nieżyt nosa.

Leczenie przewlekłego nieżytu nosa

W leczeniu przewlekłego nieżytu nosa przede wszystkim należy regularnie oczyszczać nos. Gdy zmagamy się z zanikowym nieżytem nosa, możemy wspomóc się solą fizjologiczną albo preparatami w aerozolu. Przy takiej przyczynie kataru ważne jest też nawilżanie zanikającej śluzówki. Jeśli cierpimy na przerostowy przewlekły nieżyt nosa, prawdopodobnie konieczna będzie operacja. Polipy należy usunąć ze śluzówki, a można to zrobić jedynie chirurgicznie. Uciążliwego kataru alergicznego pozbędziemy się, zażywając leki przeciw alergii i ograniczając w miarę możliwości wystawianie się na działanie alergenów. Natomiast najbardziej popularna odmiana nieżytu nosa – przewlekły nieżyt naczynioruchowy – wymaga przeprowadzenia dokładnych badań w gabinecie laryngologa oraz w kierunku alergii.

 

Więcej na temat odporność choroby wirusowe
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49