Kobieta z bólem ucha
© pathdoc/Fotolia.com

Co powoduje i jak się objawia przewlekłe perlakowe zapalenia ucha?

Kobieta z bólem ucha
© pathdoc/Fotolia.com

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha środkowego, trwająca nawet latami. W czasie choroby rozwija się twór guzowaty – perlak – który doprowadza do uszkodzenia kosteczek słuchowych. Nie tworzy on przerzutów. W konsekwencji tej choroby może dojść do głuchoty.

Dlaczego rozwija się przewlekłe perlakowe zapalenia ucha?

Perlak może powstać na skutek wrastania naskórka do ucha środkowego. Przyczynić się może do tego ubytek powstały wskutek przedziurawienia brzegu błony bębenkowej. Do tzw. brzeżnej perforacji błony bębenkowej może dojść w czasie złośliwego zapalenia ucha środkowego i wysiękowego zapalenia ucha albo w trakcie operacji czy wypadku. Do tworzenia się perlaków dochodzi też w kieszonkach retrakcyjnych, gdy ujemne ciśnienie w jamie bębenkowej wpłynie na wciągnięcie błony do jej wnętrza.

 

W przypadku dzieci przyczyną deformacji błony bębenkowej jest przerost migdałka gardłowego, zaś u osób dorosłych skrzywienie przegrody nosa albo przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Perlak rzadko jest tworem wrodzonym, rozwijającym się na podłożu tkanki embrionalnej w części skalistej kości skroniowej.

Jak rozpoznać przewlekłe perlakowe zapalenie ucha?

Wśród objawów przewlekłego perlakowego zapalenia ucha wskazuje się silny, pulsacyjny ból tej części ciała oraz wrażenie rozpierania w uchu. Dodatkowo mogą pojawić się szumy w uszach oraz zawroty głowy. Z ucha może sączyć się brzydko pachnący stały lub okresowy wyciek śluzowej, ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny. Objawem są postępujące problemy ze słuchem (czasem trudno zauważyć ten objaw choroby), a nawet zupełna głuchota. Występuje wysoka temperatura ciała, nawet do 40 stopni Celsjusza, i zimne poty.

W czasie przebiegu przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego stan zapalny może rozszerzyć się też na pobliskie tkanki. To z kolei może doprowadzić do zapalenia błędnika oraz ostrego zapalenia wyrostka sutkowatego, czyli części czaszki, która leży bezpośrednio za małżowiną uszną. Może także rozwinąć się porażenie nerwu twarzowego, a nawet upośledzenie ruchów mięśni połowy twarzy z bolącym uchem.

 

Powikłania po przewlekłym perlakowym zapaleniu ucha mogą zagrażać życiu. Najgroźniejsze jest zapalenie zakrzepowe zatoki setowej, które może doprowadzić do wystąpienia sepsy, oraz zapalenie opon mózgowych, ropnie móżdżku i mózgu.

Więcej na temat choroby ucha Zapalenie ucha
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04