kobieta podczas badania ucha
©Khorzhevska/Fotolia

Jak rozpoznać i leczyć przewlekłe perlakowe zapalenie ucha?

kobieta podczas badania ucha
©Khorzhevska/Fotolia

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha to rzadka i niebezpieczna choroba. Leczenie wymaga interwencji chirurga. Im wcześniej się ona odbędzie, tym lepiej dla pacjenta. Występuje u osób w każdym wieku.

Diagnostyka przewlekłego perlakowego zapalenia ucha

 

Gdy istnieje podejrzenie choroby, wykonuje się badanie otoskopowe z wykorzystaniem lupy usznej Siegla lub mikroskopu. W trakcie badania można sprawdzić zniszczenia błony bębenkowej, kosteczek słuchowych, a czasami nawet kości skroniowej. Ucho pozostaje wilgotne, a w trakcie jego czyszczenia z wykorzystaniem ssaka razem z wydzieliną ropno-śluzową wydobywa się nagromadzone masy naskórka.

 

W czasie diagnostyki często spotyka się polipy sygnalne. Po ich usunięciu powinno się dalej prowadzić badania, by stwierdzić lub wykluczyć perlaka. Masy perlaka mogą przebijać się do przewodu słuchowego zewnętrznego. Czasem są widoczne przez perforację błony bębenkowej w jamie bębenkowej. Mogą one czopować perforację błony.

 

Diagnozując przewlekłe perlakowe zapalenie ucha, trzeba przeprowadzić badania obrazowe TK kości skroniowych o wysokiej rozdzielczości, a także badanie słuchu. Jeśli zaobserwuje się wyciek z ucha, trzeba pobrać wymaz do badania bakteriologicznego. Konsultacja neurologiczna jest wskazana w przypadku podejrzenia powikłań usznopochodnych.

Leczenie przewlekłego perlakowego zapalenia ucha

Gdy zaobserwowano wyciek z ucha, ale nie stwierdzono powikłań, najpierw leczy się stan zapalny i dopiero potem przeprowadza się operację. W tym celu stosuje się antybiotykoterapię doustną lub podaje się antybiotyk do wnętrza ucha. Pod mikroskopem zakłada się opatrunki na wyciek i odsysa się wydzielinę.

 

Najczęściej w znieczuleniu ogólnym wykonuje się operację radykalną zmodyfikowaną ucha, w czasie której otwiera się wyrostki sutkowate i usuwa się z nich perlaki. Chirurg nie zamyka ujścia trąbki słuchowej, pozostawia fragmenty układu kosteczek słuchowych i morfologiczne kości skroniowej ze względu na planowaną operację, która ma poprawić słuch. Jeżeli perlak zwiększa swoją objętość, wykonuje się petrosektomię, czyli usuwa się fragment lub całość kości skroniowej. W czasie leczenia przewlekłego perlakowego zapalenia ucha wycina się wszystkie chore tkanki, a także zmienioną zapalnie wyściółkę ucha i uszkodzone kosteczki słuchowe i kości.

 

Otochirurg, by poprawić słuch, może przeprowadzić rekonstrukcję układu przewodzącego ucha, czyli błony bębenkowej i kosteczek słuchowych. Taki zabieg przeprowadza się po około 6 miesiącach od operacji, gdy ucho jest wygojone. W ciągu doby od zabiegu pacjentowi mogą doskwierać nudności i zawroty głowy. Czasami mogą się one utrzymywać dłużej – do kilku dni. Po operacji stosuje się antybiotyki dożylnie. Należy pozostać pod opieką otolaryngologa.

 

Zaniechanie lub źle poprowadzone leczenie może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych i głuchoty. Jednym z najczęściej występujących powikłań jest tzw. zapalenie wyrostka sutkowatego.

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04