kobieta kaszląca w rękach
©absolutimages/Fotolia

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)

kobieta kaszląca w rękach
©absolutimages/Fotolia

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, polega na zmniejszaniu się przepływu powietrza przez drogi oddechowe. POChP rozpoznawane jest, gdy obturacja, czyli zwężanie się kanałów przepływu powietrza, jest postępująca i nie w pełni odwracalna.

 

Najczęstszą przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest dym tytoniowy oraz wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Objawy POChP – duszność, uporczywy kaszel i jadłowstręt

Głównym objawem POChP jest duszność. Może ona występować przez kilka miesięcy lub lat. W początkowych fazach choroby duszność obecna jest tylko przy wysiłku. Wraz z rozwojem choroby ataki duszności narastają, mogą występować nawet w stanie spoczynku, utrudniają normalne funkcjonowanie. Inne objawy POChP to:

  • świszczący oddech,
  • uczucie ciasnoty i ucisku w klatce piersiowej,
  • przewlekły kaszel (suchy lub mokry).

Plwocina pojawiająca się podczas kaszlu może zawierać ślady krwi i ulegać zagęszczeniu. Duża ilość odkrztuszanej plwociny jest objawem zaostrzenia POChP. Zaawansowane stadium choroby może prowadzić do sinicy, której przyczyną jest obniżona saturacja (nasycenie cieczy gazem, np. nasycenie krwi gazami). Wśród objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc znajduje się także:

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30