Białaczka limfatyczna
© Photographee.eu/Fotolia.com

Objawy białaczki limfatycznej i rokowania

Białaczka limfatyczna
© Photographee.eu/Fotolia.com

Ostra białaczka limfatyczna wymaga agresywnego leczenia, niekiedy z włączeniem chemioterapii i radioterapii lub usunięciem śledziony. W łagodnym przebiegu przewlekła białaczka limfatyczna potrzebuje jedynie regularnego monitorowania stanu zdrowia.

 

Białaczka limfatyczna może być dziedziczna. Powoduje ją uszkodzenie DNA, ale nie wiadomo, co może te uszkodzenia powodować. Natomiast przyczynami białaczki szpikowe są m.in. promieniowanie jonizujące i niektóre leki przeciwnowotworowe stosowane w innych przypadkach raka (podlinkuj „Przyczyny ostrej białaczki szpikowej”).

Pierwsze i typowe symptomy białaczki limfatycznej

Objawy ostrej białaczki limfatycznej widoczne są na całym ciele i już we wczesnym stadium, ponieważ zmieniona nowotworowo krew krąży w organizmie. Przebieg choroby może być też łagodny, a jej rozwój niekiedy trwa wiele lat, wówczas białaczkę limfatyczną określa się mianem przewlekłej.

 

Pierwsze objawy białaczki limfatycznej wynikają ze zmian w składzie krwi. Limfocyty, czyli białe krwinki, zostają uszkodzone, zmniejsza się liczba krwinek czerwonych, czyli erytrocytów, oraz trombocytów, czyli płytek krwi. W ostrej białaczce limfatycznej kolejne objawy pojawiają się w niewielkich odstępach czasu, a w łagodnym przebiegu choroba może rozwijać się przez wiele lat niezauważona.

 

Charakterystyczne objawy białaczki limfocytowej to:

 • zmniejszanie masy ciała bez wyraźnej przyczyny (idiopatyczne),
 • duszność podczas wysiłku i osłabienie, szybkie męczenie się,
 • częste infekcje narządów wewnętrznych i skóry, które nawracają lub stają się przewlekłe,
 • liczne zmiany skórne – wysypka, zmiany zapalne, świąd, wybroczyny,
 • niedokrwistość,
 • bladość,
 • powiększenie węzłów chłonnych – stają się twarde, ale nie bolą,
 • powiększenie wątroby i śledziony (w nich odkładają się komórki nowotworowe),
 • gorączka,
 • obrzęk ślinianek, gruczołów łzowych,
 • skaza krwotoczna.

Leczenie białaczki limfatycznej i rokowania

Osoby, u których białaczka limfatyczna przebiega łagodnie – jedynym objawem jest zwiększona liczba limfocytów – nie wymagają leczenia. Konieczne jest oczywiście monitorowanie stanu zdrowia i rozpoczęcie terapii w momencie, gdy białaczka limfatyczna zacznie postępować.

 

U chorych na ostrą białaczkę limfatyczną leczenie opiera się na chemioterapii (analogi purynowe i cyklofosfamid). Jeśli komórki nowotworowe odkładają się - zwłaszcza w trzustce, konieczne może być jej chirurgiczne usunięcie lub włączenie do leczenia radioterapii.

 

Gdy chory ma mniej niż 60 lat i gdy białaczka jest w fazie remisji (brak objawów w wyniku dotychczasowego leczenia), można dokonać przeszczepu szpiku kostnego.

Rokowania w białaczce limfatycznej

Białaczka limfatyczna w łagodnej postaci, która nie daje objawów i nie wymaga leczenia (zwana „tlącą”), nie skraca życia chorego. Natomiast w przypadku ostrej białaczki limfatycznej rokowania są złe – średnia życia chorego wynosi 3 lata.

Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22