badanie niemowlęcia
© Viacheslav Iakobchuk/Fotolia.com

Jak rozpoznać i wyleczyć przepuklinę pępkową u niemowląt?

badanie niemowlęcia
© Viacheslav Iakobchuk/Fotolia.com

Przepuklina pępkowa to przemieszczanie się narządów wewnętrznych w obrębie brzucha. Dolegliwość objawia się widocznym wybrzuszeniem pępka. Przepuklina pępkowa może zaleczyć się sama, lecz w niektórych przypadkach wymagana jest interwencja chirurga.

 

U niemowląt może pojawić się przepuklina pępkowa, pachwinowa oraz mosznowa. Przepuklina pępkowa nie jest dziedziczna i nie stanowi zagrożenia dla niemowlęcia.

Skąd się bierze przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest wadą wrodzoną. Dolegliwość zazwyczaj występuje u dzieci przedwcześnie urodzonych oraz tych, które w chwili narodzin ważyły mniej, niż 2,5 kilograma. Do przepukliny dochodzi, gdy część jelita wybrzusza się w okolicy pępka maleństwa. Dzieje się tak, gdy słabe mięśnie brzucha nadwerężają się. Podczas gdy niemowlę rusza się, płacze, krzyczy, wypróżnia się, kicha, je lub pije, powłoki brzuszne rozciągają się, a jelita rozpychają. W rezultacie narządy wewnętrzne sprawiają wrażenie, jakby chciały wydostać się na zewnątrz, efektem czego jest wybrzuszenie na pępku.

Najczęstsze objawy przepukliny pępkowej

Pierwszym widocznym objawem przepukliny pępkowej jest wyraźne wybrzuszenie pępka, które wyglądem przypomina guz lub balonik wielkości orzecha włoskiego. U niemowlęcia mogą też wystąpić inne dolegliwości:

 • okrągły i pełny brzuch,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • rozdrażnienie,
 • gorączka,
 • zaczerwienienie skóry,
 • brak apetytu,
 • wzmożona potliwość,
 • niechęć do dotykania brzucha.

Jak leczyć przepuklinę pępkową?

Przepuklina pępkowa może zrosnąć się sama - trwa to od kilku do kilkunastu miesięcy. W przypadku zaobserwowania wybrzuszenia na pępku niemowlęcia warto jednak udać się do pediatry. Lekarz skontroluje zmianę i sprawdzi, czy jelita można wcisnąć do wnętrza brzucha. Pediatra powinien również wyjaśnić rodzicom, jak opiekować się dzieckiem z przepukliną.

Zwykle zaleca się, aby:

 • kłaść dziecko na brzuchu co najmniej 5 razy dziennie na godzinę (ale nie bezpośrednio po posiłku). W ten sposób niemowlę wzmocni mięśnie brzucha, a jelita zostaną naturalnie wciśnięte na swoje miejsce;
 • zakładać dziecku pieluszki i ubrania, które będą delikatnie uciskały przepuklinę (na przykład spodnie z grubym paskiem);
 • z diety niemowlęcia lub matki (jeśli karmi piersią) usunąć produkty, które wywołują u dziecka kolki i zaparcia. W tym celu warto obserwować maleństwo, by sprawdzić, jaki typ posiłków mu szkodzi.


W przypadku, gdy przepuklina ma ponad 2,5 centymetra, lekarz czasami zakleja pępek specjalnym plastrem. Metoda ta może jednak prowadzić do podrażnienia skóry na brzuchu. Plaster zmienia się co dwa tygodnie, podczas wizyty u pediatry.

Operacyjne leczenie przepukliny pępkowej

Zabieg chirurgicznego leczenia przepukliny pępkowej wykonuje się, gdy wybrzuszenie nie wchłonęło się przez rok lub jest zbyt duże (ponad 3 centymetry). Operację można przeprowadzić u dziecka, które ukończyło 3 lata. Chirurgiczne usunięcie przepukliny trwa mniej niż godzinę, a dziecko dostaje znieczulenie. Na pępku pozostaje niewielka blizna. Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48