kobieta drapie się po skórze
©Adiano/fotolia

Bolesny efekt drapania – przeczosy na skórze

kobieta drapie się po skórze
©Adiano/fotolia

Przeczosy to powierzchniowe ubytki w kształcie linii powstałe na skórze. Tego typu zmiany często towarzyszą chorobom takim jak: świerzb, atopowe zapalenie skóry czy wszawica. Przyczyną tworzenia się przeczosów jest drapanie. Leczenie i profilaktyka przeczosów polega na stosowaniu środków uspakajających, preparatów z mentolem i leków blokujących receptory histaminy.

Przeczosy – efekt silnego drapania

Przeczosy to powierzchniowe zmiany na skórze w kształcie linii. Są to rany powstałe w efekcie silnego drapania. Zmiany te są typowe dla tych chorób skóry, którym towarzyszy intensywny świąd, np. nasilona żółtaczka, świerzb, atopowe zapalenie skóry, wszawica.

Leczenie przeczosów: środki uspokajające, mentol, leki blokujące receptory histaminy

Leczenie oraz profilaktyka przeczosów polega na stosowaniu leków, które blokują receptory histaminy. Leki te należy stosować w trakcie choroby charakteryzującej się nasilonym świądem skóry. Uczucie świądu potęguje stan wzmożonego napięcia oraz stres, dlatego pozytywny efekt w leczeniu wykazują środki wyciszające i uspokajające. Lekarze zalecają także stosowanie preparatów na bazie mentolu, które złagodzą uczucie swędzenia.  

Więcej na temat pielęgnacja skóry
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01