kobieta w ciąży
pixabay/AnnaBricova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Progesteron to żeński hormon, który potocznie nazywany jest luteiną, hormonem ciążowym. Odpowiada za regularne miesiączkowanie i owulację. Funkcja progesteronu polega na przygotowaniu macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymaniu ciąży.

Działanie luteiny u kobiet w ciąży i matek karmiących

 

W ciąży poziom luteiny zwiększa się niemal stukrotnie. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży do czasu wytworzenia się łożyska oraz hamowanie skurczów macicy, aby poród nie był przedwczesny. Progesteron odpowiada także za prawidłową laktację (wydzielanie mleka przez gruczoły mleczne), bierze udział w produkcji hormonów metabolicznych płodu oraz hamuje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego.

Badanie poziomu progesteronu

 

O tym, czy stężenie progesteronu w organizmie jest prawidłowe, dowiesz się, robiąc badanie krwi. Aby uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki, badanie należy powtarzać przez 3 dni, bowiem stężenie luteiny może się zmieniać w ciągu dnia. Najlepiej wykonać je w 7 lub 8 dniu po owulacji.

Przyczyny niedoboru progesteronu

 

Jeśli progesteronu jest za mało, to bardzo prawdopodobną przyczyną jest wadliwa praca jajników. Inne powody niedostatecznego stężenia luteiny w organizmie to zbyt duże stężenie estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego odpowiedzialnego za rozwój reprodukcyjny, seksualny, krzepnięcie krwi i tworzenie kości), cukrzyca, dieta uboga w wartości odżywcze. Inną przyczyną niedoboru progesteronu jest długotrwałe przebywanie w warunkach stresowych.

Objawy i skutki niedoboru progesteronu

 

W przypadku niedoboru progesteronu, cykl miesiączkowy ulega zaburzeniu – okres staje się nieregularny i bardzo obfity, a temperatura ciała wzrasta. Wiele kobiet skarży się, że bardzo długo nie mogą zajść w ciążę – winę za to również ponosi niedobór luteiny. Z kolei u kobiet w ciąży brak dostatecznej ilości progesteronu może skutkować nawet poronieniem.

Progesteron w tabletkach

 

Lekarz może zlecić przyjmowanie progesteronu w formie doustnej bądź zastosowanie leków dopochwowych (w przypadku problemów z wątrobą i nerkami) oraz zastrzyków. Należy jednak wnikliwie porozmawiać o dawkowaniu luteiny, ponieważ jej nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie, powoduje żylaki, a także może uszkodzić układ moczowy dziecka.


Więcej na temat ciąża ginekologia