Częstą przyczyną problemów trawiennych jest pośpiech w jedzeniu, choroby układu pokarmowego lub zła dieta. Problemy trawienne często zmuszają nas do rezygnacji z ulubionych potraw. Mogą ograniczać życie towarzyskie i stać się przyczyną niskiej samooceny.

Reklama

Przyczyny problemów trawiennych – choroby

Problemy trawienne, takie jak: wzdęcia, niestrawności, biegunki, zaparcia i bóle brzucha często są przejawem chorób przewodu pokarmowego, np. ostrego nieżytu żołądka. Wpływ na powstawanie problemów trawiennych mają także inne choroby np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, depresja czy słabe krążenie krwi.

Złe trawienie spowodowane przez stres, leki i podróże

Często zaburzenia trawienia są efektem zażywania dużej ilości leków, stresu oraz dalekich podróży. Nie bez znaczenia na powstawanie problemów z trawieniem jest wiek, nieprawidłowa dieta oraz niewłaściwy tryb życia. Brak regularnych posiłków, pośpiech w jedzeniu, jedzenie produktów wysokoprzetworzonych, przyczyniają się do dolegliwości związanych z utrudnionym trawieniem.

Wpływ problemów trawiennych na psychikę

Problemy z trawieniem mają niebagatelny wpływ na psychikę człowieka. Dyskomfort związany z problemami trawiennymi wpływa na złe samopoczucie. Osłabia siły witalne i zmienia nastrój. Problemy trawienne często są przyczyną podenerwowania, niepokoju i irytacji. Osoba, która zmaga się z dolegliwościami związanymi z układem trawiennym może odczuwać skrępowanie i wstyd. Wzdęcia są przyczyną kompleksów i negatywnie wpływają na samoocenę.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama