papiery i okulary
Image by LifetimeStock.com

Prezbiopia, czyli efekt krótkich rąk

papiery i okulary
Image by LifetimeStock.com

Prezbiopia to nie choroba, a proces wynikający z fizjologii człowieka. Objawia się u wszystkich po 40 roku życia. Starczowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu z bliska, w szczególności, gdy oświetlenie jest słabe.

Co to jest prezbiopia?

Z wiekiem oko traci zdolność do pełnej i szybkiej akomodacji – dostosowywania się do ostrego widzenia z odległości. Często zjawisko to jest porównywane do działania zoomu w aparacie. Po 40. roku życia, sukcesywnie, ludzki autofocus zaczyna szwankować.

Prezbiopia - pierwsze oznaki starczowzroczności

Dolegliwość związana z trudnością widzenia tzw. bliży (czyli znajdujących się w małej odległości przedmiotów, osób, itp.) najwcześniej ujawnia się u osób, które mają wadę wzroku wymagającą szkieł o dodatniej dioptrii. W następnej kolejności prezbiopia dotyka osób, które do tej pory nie miały problemów z widzeniem. Ostatnie są te, noszące ujemne soczewki. Pierwsze oznaki starczowzroczności mogą pojawić się już po 30 roku życia. Trudność z czytaniem z bliskiej odległości drobnego tekstu przy słabym oświetleniu to najbardziej charakterystyczna cecha wczesnych symptomów prezbiopii. Ponadto występują problemy z uzyskaniem ostrości w momencie patrzenia z bliska, aby wyraźnie widzieć konieczne jest oddalenie np. gazety od oczu.

Prezbiopia to nie choroba, korekcja starczowzroczności

Prezbiopię można korygować (lecz nie wyleczyć) za pomocą specjalnych szkieł. W momencie potwierdzenia prezbiopii okulista dobierze odpowiednie soczewki, dzięki którym zostanie przywrócone widzenie na każdą odległość. Pomocne w codziennym funkcjonowaniu są również okulary relaksacyjne, które chronią oczy przed nadmiernym wysiłkiem i znacznie niwelują dolegliwości przemęczonych oczu, takie, jak pieczenie, czy ból.


Więcej na temat choroby oczu menopauza
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30