Kobieta w ciąży z wagą
©PhotographyByMK/Fotolia

Ile wynosi prawidłowa waga w ciąży? Normy i wskazania

Kobieta w ciąży z wagą
©PhotographyByMK/Fotolia

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży jest bardzo ważny dla zdrowia mamy i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Kobieta w ciąży powinna przytyć co najmniej około 8 kilogramów. Wszystko jednak zależy od sylwetki sprzed ciąży. Kobiety o drobnej, filigranowej figurze powinny przytyć więcej niże te, których kształty były bardziej okazałe.

 

Prawidłowa waga w ciąży jest jednym z pierwszych pytań, ciężarne zadają lekarzowi-położnikowi, który prowadzi ciążę. Wiadomo, że stare powiedzenie, że kobiecie „przy nadziei” nie powinno się czegokolwiek odmawiać i może ona najadać się do woli, jest błędnym podejściem. Przybranie na wadze podczas ciąży nie łączy się ze zwiększeniem tkanki tłuszczowej, tylko ze wzrostem wagi macicy, piersi, powstaniem wód owodniowych oraz z rosnącym dzieckiem w łonie kobiety.

Wskaźnik BMI: prawidłowa waga w ciąży na podstawie norm

Trudno jednoznacznie określić, ile powinien wynosić zdrowy i bezpieczny dla organizmu kobiety prawidłowy przyrost wagi w ciąży. Ciała kobiet różnią się od siebie i na postawie tych odmienności można mniej więcej ocenić, jaka waga okaże się najbardziej odpowiednia. Możemy ją wykreślić biorąc pod uwagę wskaźnik BMI przed ciążą:

  • niski wskaźnik BMI (do 19) – jest to wskaźnik u kobiet szczupłych, które podczas ciąży powinny przytyć najwięcej – od 12 do nawet 18 kilogramów (choć zdarza się, że kobiety tyją nawet około dwudziestu kilku kilogramów i lekarze też określają to jako normę).
  • średni wskaźnik BMI (od 19 do 26) oznacza kobiety o przeciętnej budowie ciała, dlatego takie kobiety powinny przytyć w trakcie ciąży około 10-12 kilogramów.
  • wysoki wskaźnik BMI (od 26) wskazuje na nadwagę, dlatego kobiety o tym wskaźniku powinny przytyć najmniej (do 9-10 kilogramów), ponieważ wyższy przyrost wagi ciała może stać się niebezpieczny dla jej zdrowia.

Ile przytyć: prawidłowa waga podczas ciąży w poszczególnych miesiącach

Podczas pierwszego trymestru przybywa bardzo mało kilogramów, a nawet można stracić ich kilka. Sytuacja taka zdarza się, gdy pojawiają się ciągłe wymioty, brak apetytu i zaburzenia hormonalne. Prawidłowy przyrost wagi podczas ciąży w trzech pierwszych miesiącach powinien wynieść około 2 kilogramów. Przyrost wagi podczas drugiego trymestru wynosi już około 6-8 kilogramów. Wszystko zależy od budowy ciała kobiety przed ciążą – szczuplejsza może przytyć więcej, a „puszysta” mniej. Podczas ostatniego trymestru przybiera się średnio 2 kilogramy na miesiąc. Najważniejsze, aby waga rosła regularnie. Jeżeli stopniowo co 30 dni widzisz na wadze o 1-2 kilogramy więcej, to znaczy, że wszystko jest w porządku.

 

Aby utrzymać prawidłową wagę w ciąży, należy jeść regularnie, nie przejadać się, a gdy masz ochotę sięgnąć po coś słodkiego, lepiej zjeść garść suszonych owoców niż batonik czy czekoladę. W ciąży zwiększa się tendencja do obrzęków, dlatego należy pić około 2,5 litra wody dziennie.

Więcej na temat odchudzanie ciąża
Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06