Lekarz i mężczyzna
©Igor Mojzes/Fotolia

Wywiad, badanie, analiza moczu i krwi, USG i biopsja – metody diagnozowania przyczyn przerostu prostaty

Lekarz i mężczyzna
©Igor Mojzes/Fotolia

Powiększenie prostaty na ogół wiąże się z namnażaniem się komórek gruczołu w wyniku działania dihydrotestosteronu. Prostata zaczyna wtedy uciskać cewkę moczową, co wywołuje trudności w oddawaniu moczu: mniejszą ilość oddawanego moczu, ciągłe uczucie pełnego pęcherza, potrzebę częstego korzystania z toalety, niewielką ilość oddanego jednorazowo moczu. Tych objawów nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych infekcji dróg moczowych. Mogą też świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie gruczołu krokowego.

Diagnostyka powiększenia prostaty: wywiad lekarski

Podstawowym postępowaniem podczas diagnozy powiększenia prostaty jest wywiad lekarski. Podczas niego lekarz zadaje pytania o:

  • objawy powiększenia prostaty i czas trwania tych objawów,
  • dolegliwości, które niekoniecznie są związane z powiększeniem prostaty,
  • historię chorób i zabiegów medycznych,
  • styl życia i nawyki żywieniowe pacjenta.

Diagnostyka powiększenia prostaty: badanie fizykalne

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przechodzi do tzw. badania przedmiotowego. Ocenia, czy pęcherz jest rozciągnięty i w jakim stopniu, czy skóra w okolicy penisa jest uszkodzona od moczu, czy są jakieś oznaki infekcji dróg moczowych (np. wydzielina z cewki), czy w budowie narządów rodnych występują jakieś nieprawidłowości. Lekarz wykonuje też badanie per rectum, przez odbytnicę, aby sprawdzić wielkość prostaty.

Diagnostyka powiększenia prostaty: badanie moczu i krwi

Lekarz prawdopodobnie skieruje pacjenta na badania laboratoryjne moczu i krwi. Badanie moczu ma przede wszystkim wykazać, czy u pacjenta występuje infekcja dróg moczowych i czy w moczu znajdują się ślady krwi. Wyniki badania krwi pozwolą natomiast na ocenę czynności nerek. Przy ocenie krwi oznacza się też antygen PSA, którego stężenie wzrasta przy łagodnym przeroście prostaty, nowotworze lub zapaleniu gruczołu krokowego.

Diagnostyka powiększenia prostaty: USG dróg moczowych

Badanie ultrasonografem (USG) pozwala ocenić, jaka ilość moczu pozostaje w pęcherzu po wypróżnieniu i jaką objętość ma gruczoł krokowy.

Diagnostyka powiększenia prostaty: biopsja

Jeśli lekarz uzna, że w przypadku danego pacjenta powiększenie prostaty może mieć podłoże nowotworowe, zleca często wykonanie biopsji. Polega ona na pobraniu wycinka tkanki gruczołu krokowego przy pomocy przezodbytniczej sondy USG.


Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36