małe dziecko podczas badania
©Rui Vale de Sousa/Fotolia

Półpasiec u dzieci – leczenie nietypowego rodzaju ospy

małe dziecko podczas badania
©Rui Vale de Sousa/Fotolia

Półpasiec, czyli ziarnica to choroba, której przyczyną są wirusy. Jeśli dziecko zachoruje podaje mu się leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe. W przeciwieństwie do ospy – wirus Herpesvirus varicella zoster powodujący półpaśca u dzieci może atakować wielokrotnie, a organizm nie uodparnia się na niego.

Jak leczyć dziecko z półpaścem?

Jeśli rozpoznamy u dziecka charakterystyczne objawy półpaśca należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem-pediatrą. Tylko on może zaproponować odpowiednie leczenie, które nie zaszkodzi dziecku. Podobnie jak w przypadku ospy, jeśli maluch zachoruje na półpasiec stosuje się odkażające środki na zmiany skórne. Zwykle są to płyny lub maści, które także łagodzą swędzenie.

 

Ze względu na ostry ból, który towarzyszy półpaścowi, podaje się także maluchowi środki przeciwbólowe. Nie wolno ich jednak stosować bez wiedzy lekarza, gdyż muszą być odpowiednio dobrane do wieku i wagi dziecka.

 

Oprócz leczenia farmakologicznego, ważne są także warunki, w których dziecko choruje. Leczenie półpaśca u dzieci powinno odbywać się w ciepłym pomieszczeniu. Trzeba szczególnie starannie ubierać dziecko, aby nie przeziębiło dodatkowo okolic, w których pojawiły się pęcherzyki.

Przeładuj

Mikołaj z "Love Island" zdradził, że ma wiele propozycji od nieznajomych kobiet. Jak zareagowała Sylwia?

zobacz 01:27