zabieg endoskopowy
© sudok1/Fotolia.com

Polipowatość jelit – czym są polipy jelita? Diagnoza, objawy i sposoby leczenia choroby

zabieg endoskopowy
© sudok1/Fotolia.com

Polipy jelita grubego są uwypukleniami błony śluzowej jelita. Najczęściej wykrywa się je przypadkowo w trakcie badania kolonoskopowego. Objawami, które mogą świadczyć o polipach jelit są biegunki lub zaparcia, obecność krwi w stolcu lub anemia.

 

Polipy jelita najczęściej lokalizują się w jelicie grubym. Przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów choroby. Ich obecności nie powinno się lekceważyć, gdyż niektóre z nich mogą ulec przemianie do nowotworu.

Czym są polipy jelita?

Polipy są uwypukleniami błony śluzowej powyżej jej powierzchni. Najczęściej przybierają postać zmian nienowotworowych. Zdarzają się przypadki, że niektóre z polipów wykazują zdolność do złośliwienia, czyli przekształcenia się w nowotwór złośliwy. Polipy o charakterze nowotworowym są bardzo częstym typem polipów pojawiających się u osób dorosłych. Predysponują do rozwoju raka jelita grubego. U dzieci i młodzieży częściej występują polipy nienowotworowe, które powodują krwawienia z odbytu.

Objawy polipów jelita

Polipy powstające w jelicie cienkim często towarzyszą nowotworowi jelita grubego. W skutek niedrożności jelit, która współistnieje z chorobą pojawia się silny ból. Objawem polipowatości jelita cienkiego są również krwawienia z przewodu pokarmowego. Polipy jelita grubego u większości chorych przez długi czas nie dają żadnych objawów. W niektórych przypadkach dochodzi do krwawień z odbytu. Chorzy niekiedy zgłaszają kurczowe bóle w podbrzuszu. U chorych na polipowatość jelit nierzadko dochodzi do zmiany rytmu wypróżnień, dokuczliwych zaparć, nudności, biegunek oraz anemii. Chorzy często odczuwają silne parcie na stolec lub doznają odczucia niepełnego wypróżnienia.

Diagnozowanie polipów jelita

U dużej części ludzi cierpiących na polipy jelita, choroba jest wykrywana przypadkowo, podczas badania radiologicznego przewodu pokarmowego lub kolonoskopii. Badanie kolonoskopowe pozwala na ocenę błony śluzowej jelita grubego umożliwiając wykrycie wszelkich nieprawidłowości, w tym polipów. Bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych jelita grubego, które pozwolą na szybkie zdiagnozowanie choroby. Może to zapobiec przekształceniu się polipów w raka. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty są częste zaparcia, biegunki, obecność krwi w stolcu, niedokrwistość.

Leczenie polipów jelita grubego

Polipy jelita grubego mogą zostać usunięte w trakcie przeprowadzanego zabiegu endoskopowego. Wycinanie dużych polipów niekiedy przeprowadza się stopniowo, to znaczy zabieg dzieli się na kilka sesji. Niektórych zmian nie można usuwać za pomocą metody endoskopowej. Wówczas stosuje się leczenie chirurgiczne.

Jaką dietę stosuje się przy polipach jelita?

Osoby chore na polipowatość jelit powinny stosować dietę bogatą w błonnik pokarmowy, zwłaszcza gdy towarzyszą im częste zaparcia. Substancja ta zwiększa objętość mas kałowych, przez co przyczynia się do przyspieszenia perystaltyki jelit. Działanie to skutkuje regulacją rytmu wypróżnień i zapobiega zaparciom. Produktami bogatymi w błonnik są między innymi płatki owsiane, otręby pszenne i żytnie, owoce i warzywa ze skórką, makaron i pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż i kasza gryczana. 

 

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49