pani z bolącym kręgosłupem
©Andrey Popov/fotolia

Kifoza piersiowa, czyli okrągłe plecy: przyczyny i leczenie

pani z bolącym kręgosłupem
©Andrey Popov/fotolia

Kifoza pogłębiona jest schorzeniem kręgosłupa, która objawia się w odcinku piersiowym i krzyżowym nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi. Kifoza piersiowa pogłębiona nazywana jest hiperkifozą lub okrągłymi plecami.

Kifoza pogłębiona piersiowa – przyczyny

Jedną z przyczyn powstania kifozy pogłębionej piersiowej jest utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała, czyli zbyt długie przebywanie w pochylonej pozycji. Chorobą, która powoduje tę dolegliwość jest boczne skrzywienie kręgosłupa, tzw. skolioza. Infekcja kręgosłupa, wypadnięcie dysku, czy uraz kręgosłupa również wpływają na pojawienie się pogłębionej kifozy piersiowej. Wady wrodzone, takie jak guzy, czy rozszczep kręgosłupa, a także osteoporoza, artretyzm i dystrofia mięśniowa też przyczyniają się do tej choroby kręgosłupa.

Kifoza pogłębiona piersiowa – objawy

Kifoza pogłębiona piersiowa objawia się przede wszystkim okrągłymi plecami. W późniejszym stadium choroby pojawia się garb, czyli wypuklenie na górnych plecach. Dodatkowo, barki i głowa są wysunięte do przodu, a ramiona są wyraźnie zaokrąglone. Klatka piersiowa jest zapadnięta i widoczne jest jej spłaszczenie. Łopatki chorych na kifozę piersiową szczególnie odstają od tułowia. Niekiedy kifoza przyczynia się do problemów z oddychaniem i nadmierny nacisk na kręgosłup.

Kifoza pogłębiona – leczenie

Kifoza pogłębiona w łagodnym stadium nie wymaga specjalistycznego leczenia. Zaleca się jedynie spanie na niezbyt miękkim materacu i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Inaczej jest w przypadku zaawansowanego stadium choroby. Wtedy należy stosować leki przeciwbólowe, fizykoterapię, gimnastykę korekcyjną i szelki ortopedyczne. Niekiedy stosuje się zabieg operacyjny, kiedy kifoza pogłębiona piersiowa związana jest z guzem bądź infekcją. Niekiedy lekarze zalecają masaże, jogę i chiropraktykę, czyli metodę kuracji manualnej. 

Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08