Kobietę boli brzuch
© nikodash/Fotolia.com

Zapalenie śluzówki żołądka może być spowodowane bakteriami

Kobietę boli brzuch
© nikodash/Fotolia.com

Podrażnienie żołądka uniemożliwia normalne funkcjonowanie – powoduje nudności, a czasem wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu i ból. Stan zapalny najczęściej powoduje bakteria Helicobacter pylori, ale może on być przyczyną choroby autoimmunologicznej bądź efektem działania toksyn.

Helicobacter pylori – bakteria, która podrażnia śluzówkę żołądka

Zdecydowana większość dorosłych Polaków, bo aż 80%, jest zarażona bakterią Helicobacter pylori. Czasem bakteria ta powoduje dolegliwości, a może spowodować nawet wrzody czy raka żołądka. Jest zdolna wywołać przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka. Przewlekłe podrażnienie żołądka może prowadzić do powstawania nadżerek i zaniku śluzówki. Helicobater pylori objawia się bólem brzucha, dyskomfortem w jamie brzusznej, brakiem apetytu i mdłościami.

Żołądek podrażniony toksynami

Śluzówka żołądka zostaje podrażniona podczas przyjmowania niektórych leków, a także podczas spożywania alkoholu. Zły wpływ na błonę śluzową żołądka mają niesteroidowe leki przeciwzapalne i długotrwałe stosowanie aspiryny, a także innych leków przeciwbólowych. Podrażnienie żołądka następuje również na skutek picia alkoholu.

Żółć, uraz i stres mogą powodować zapalenie śluzówki żołądka

Naruszenie śluzówki żołądka w jakikolwiek sposób wpływa na nią negatywnie. Błona śluzowa ulega podrażnieniu i wytwarza się w niej stan zapalny np. na skutek oparzenia czy zabiegu chirurgicznego. Także długotrwały stres przyczynia się do powstawania stanu zapalnego śluzówki. Żołądek podrażnia też żółć, która może cofać się do niego z dwunastnicy na skutek refluksu żołądkowo-jelitowego. Jeśli żółci w żołądku jest dużo i wyściela ona śluzówkę, powoduje stan zapalny i ból oraz zgagę.

Podrażnienie żołądka w wyniku chorób autoimmunologicznych

Zdarza się, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom – wówczas mówi się o chorobie autoimmunologicznej. Dotyczy to różnych tkanek i narządów, w tym żołądka. W autoimmunologicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka dochodzi do tego, że śluzówka zanika. W związku z tym nie jest w stanie spełniać prawidłowo wszystkich swoich funkcji i w konsekwencji wywołuje anemię. Dzieje się to przez wywołanie niedoboru witaminy B12. Osoby dotknięte tą chorobą objawy zauważają w zaawansowanym stadium zniszczenia komórek okładzinowych. Odczuwane są dolegliwości związane przede wszystkim z anemią – ból głowy, zmęczenie, bladość skóry, senność, kołatanie serca czy brak apetytu.

Badania potwierdzające zapalenie błony śluzowej żołądka

Najbardziej wiarygodnym i miarodajnym badaniem jest gastroskopia. Wskazaniem do tego badania są: zakażenie Helicobacter pylori (można przeprowadzić test węglowy, z krwi lub kału, by je potwierdzić) i objawy wskazujące na zapalenie, takie jak przewlekły dyskomfort w jamie brzusznej, ból oraz mdłości. Dzięki badaniu endoskopowemu lekarz może stwierdzić, w jakim stanie jest śluzówka, i ustalić leczenie.

Leczenie przyczynowo-objawowe zapalenia śluzówki żołądka

Podrażniony żołądek powoduje nieprzyjemne dolegliwości, dlatego oprócz leczenia przyczynowego stosuje się terapię objawową. Jeśli przyczyną zapalenia śluzówki żołądka jest działalność bakterii Helicobacter pylori, przeprowadza się leczenie dwoma antybiotykami i lekami hamującymi wydzielanie soku żołądkowego. Natomiast gdy podrażnienie żołądka wynika z przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i osoba chora nie może z nich zrezygnować, powinna zażywać inhibitory pompy protonowej, czyli leki hamujące wydzielanie kwasu w żołądku. Gdy błona śluzowa jest podrażniona wskutek choroby autoimmunologicznej, leczenie opiera się na stałym przyjmowaniu witaminy B12.


Więcej na temat choroby układu pokarmowego
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22