Dziecko na fotelu u dentysty.
©Drobot Dean

Podniebienie gotyckie, czyli wrodzona wada podniebienia – wąskie i wysoko sklepione podniebienie twarde

Dziecko na fotelu u dentysty.
©Drobot Dean

Podniebienie gotyckie to wada wrodzona. Przyczyną niewłaściwie ukształtowanego podniebienia może być, np.: wcześniactwo, zaburzenia neurologiczne lub zespół wad wrodzonych Wolfa-Hirschhorna. Leczenie gotyckiego podniebienia ułatwia jedzenie, oddychanie i poprawia artykulację głosek.

 

Najczęstsze zaburzenia artykulacji, towarzyszące podniebieniu gotyckiemu, to: sygmatyzm (seplenienie), rotacyzm (nieprawidłowe wymawianie głoski r) i lambdacyzm (niewłaściwa wymowa głoski l).

Podniebienie gotyckie – opis wady

Podniebienie gotyckie to wrodzona wada polegająca na wąskim i wysoko sklepionym podniebieniu twardym. Przy tak ukształtowanym podniebieniu często nie ma możliwości dotknąć górnej części jamy ustnej czubkiem języka. Dzieci z podniebieniem gotyckim mają problem z wymówieniem głosek: sz, ż, l, r, cz, dż. Dysfunkcja ta spowodowana jest nieprawidłowo formującą się szczeliną pomiędzy językiem a podniebieniem. Podniebienie gotyckie występuje niekiedy z tzw. dużym językiem. Wówczas dziecko bezwiednie wypycha język do przodu, by otworzyć usta i ułatwić sobie oddychanie. Skutkuje to zwiększoną tendencją do przeziębień i przerostu migdałka

Przyczyny podniebienia gotyckiego: wcześniactwo, zaburzenia neurologiczne, krzywica i WHS

Przyczyną podniebienia gotyckiego mogą być zaburzenia neurologiczne w okresie życia płodowego oraz wcześniactwo. Podniebienie gotyckie towarzyszy niekiedy krzywicy i jest jednym z najczęstszych (występuje w 57% przypadków) zaburzeń występujących przy WHS (zespół wad wrodzonych tzw. Zespół Wolfa-Hirschhorna). Wada podniebienia może się pogłębiać, np. pod wpływem używania przez niemowlę tylko jednego smoczka

Postępowanie diagnostyczne i leczenie podniebienia gotyckiego

Wysoko sklepione podniebienie utrudnia ssanie i podnoszenie języka. Brak terapii może doprowadzić do:

  • niewłaściwego sposobu oddychania (przez usta),
  • częstych infekcji i osłabienia układu odpornościowego,
  • kłopotów z połykaniem (tzw. infantylny sposób połykania, podczas którego język jest płasko ułożony w jamie ustnej),
  • wad zgryzu,
  • wad wymowy.

 

Z czasem, podczas wprowadzania do diety dziecka pokarmów stałych, mogą pojawić się trudności z pogryzieniem i przeżuciem produktów. W przypadku podejrzeń niewłaściwie ukształtowanego podniebienia, należy udać się do laryngologa lub ortodonty. Im wcześniej wada zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej będzie ją leczyć. Terapia polega na wykonywaniu ćwiczeń, które uprawiają pionowe ruchy języka, wzmacniają mięśnie warg i żuchwę. Zalecane są także ćwiczenia oddechowe, utrwalające właściwy sposób oddychania – przez nos.

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48