Oblizujące się niemowlę
© aynur_sh/Fotolia.com

Frenotomia, czyli zabieg podcinania wędzidełka

Oblizujące się niemowlę
© aynur_sh/Fotolia.com

Frenotomia, czyli podcinanie wędzidełka (fragmentu skóry mocującego język do żuchwy) to zabieg mało skomplikowany, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki niemu unikniemy w przyszłości poważnych wad logopedycznych u dziecka.

Podcinanie wędzidełka – po czym rozpoznać, że wędzidełko jest za krótkie

Sprawdzenie czy dziecko nie ma zbyt krótkiego wędzidełka, które w dalszym etapie rozwoju może być przyczyną wad wymowy, jest proste. Wystarczy zaobserwować czy potrafi wysunąć język poza górną i dolną wargę, je i ssie prawidłowo. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić i dodatkowo język przypomina kształtem serce wówczas wędzidełko jest przykrótkie.

 

Ważne jest, aby wykonać taką obserwację jak najwcześniej ponieważ w okresie niemowlęcym podcięcie wędzidełka jest zabiegiem szybkim i nieskomplikowanym oraz istnieje szansa na przywrócenie językowi pełnej sprawności i niedopuszczenie do rozwinięcia się wad wymowy. Bardzo ważne jest, aby wędzidełko zostało podcięte zanim dziecko zacznie mówić, gdyż najtrudniejsze jest nauczenie poprawnej wymowy już po zabiegu. Niestety najczęściej wada w budowie wędzidełka jest zauważana późno.

 

Seplenienie i wady wymowy skłaniają rodziców do wizyty u logopedy. Czasem wystarczą masaże rozciągające lub ćwiczenia wędzidełka, jednak częściej konieczne jest jego podcięcie. Po podcięciu wędzidełka dziecko powinno wykonywać odpowiednie ćwiczenia logopedyczne, które pomagają w uelastycznieniu języka oraz zapobiegają powstaniu blizny. Decyzję o tym, czy konieczna jest frenotomia podejmuje lekarz.

Podcinanie wędzidełka u niemowlaka – na czym polega zabieg

Podcięcie wędzidełka języka, czyli frenotomia przebiega w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry łączącej język z żuchwą. Nie wymaga zakładania szwów ani opatrunku. Bardzo ważna jest jednak rehabilitacja, którą należy wykonywać kilka dni po zabiegu. Ma ona na celu wyuczenie nawyku prawidłowego układania języka, oraz zapobiega powstaniu zrostu i blizny.

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30