Kobieta smaruje plecy kremem z filtrem
© verona_S/Fotolia.com

Powstawanie i leczenie plam wątrobowych na twarzy

Kobieta smaruje plecy kremem z filtrem
© verona_S/Fotolia.com

Plamy wątrobowe nie oznaczają schorzeń wątroby. To obszary skóry o nieregularnych kształtach, która zabarwiona jest brązowawym pigmentem (podobnym do koloru wątroby).

 

Plamy wątrobowe najczęściej pojawiają się na grzbietach dłoni, na twarzy i dekolcie. Średnica plam może osiągnąć kilka centymetrów. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie zmieniają koloru, nie swędzą czy nie wycieka z nich płyn. Jeżeli pojawią się te objawy, trzeba skontaktować się z dermatologiem, gdyż mogą to być oznaki czerniaka.

Jak powstają plamy wątrobowe na twarzy?

Plamy wątrobowe nie są efektem starzenia się skóry. Wskutek długiej ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych w skórze gromadzi się nadmiar pigmentu. Dawki promieniowania kumulują się, a efekty są widoczne po upływie wielu lat, najczęściej u osób między 30. a 50. rokiem życia. Osoby, które dużo czasu spędzają na słońcu, mogą mieć plamy wątrobowe już w wieku dwudziestu kilku lat. Najbardziej narażone są na nie osoby o jasnej karnacji.

 

Na pojawienie się plam na skórze ma wpływ przyjmowanie leków, na przykład moczopędnych, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi oraz tetracykliny. Powodują one, że skóra jest bardziej wrażliwa na działanie słońca, a zatem podatna na powstawanie plam.

Domowe sposoby na rozjaśnienie plam wątrobowych

W celu rozjaśnienia przebarwień na skórze można smarować je sokiem z cytryny 2 razy w ciągu dnia. Kwaśny odczyn soku usunie zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśni je. Do przygotowania domowego rozjaśniacza można wykorzystać łyżeczkę miodu i jogurtu, które należy zmiksować. Taką papkę należy raz dziennie nałożyć na plamy i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie spłukać. Trzecim sposobem rozjaśniania plam jest pokrywanie ich żelem z aloesu, najlepiej ze świeżych liści, 1-2 razy dziennie. Wystarczy zerwać liść, przeciąć go na pół i wycisnąć galaretkę. Substancje zawarte w aloesie przyspieszają złuszczanie naskórka i wzrost nowych komórek. Czwartym sposobem na rozjaśnienie plam jest metoda stosowana przez babcie, które robiły okłady z maślanki. Wykorzystywały wówczas właściwości złuszczające kwasu mlekowego.

Jak zapobiegać powstawaniu plam wątrobowych?

Kuracja jest długotrwała, można stosować kremy wybielające z kwasami owocowymi lub poddać się specjalistycznym zabiegom w salonach kosmetycznych. Najlepiej jednak zapobiegać pojawieniu się plam wątrobowych, unikając opalania się od godziny 11 do 16. Warto też pamiętać o zastosowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym na skórę twarzy, dekoltu i rąk na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Dodatkową ochronę zapewni kapelusz i czapka z daszkiem.


Więcej na temat nowotwór zmiany skórne
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36