Starsza kobieta
© contrastwerkstatt/Fotolia.com

Plamy starcze – efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, złej diety i zaburzeń wątroby

Starsza kobieta
© contrastwerkstatt/Fotolia.com

Plamy starcze nazywane są także plamami soczewicowatymi. Są to małe skupiska melaniny, które powstają jako efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, niewłaściwej diety lub zaburzeń wątroby.

 

Plamy starcze można zlikwidować domowymi sposobami, laserem lub dietą bogatą w witaminę C, E oraz beta-karoten.

Plamy starcze - czym są i skąd się biorą?

Plamy starcze to płaskie, brązowe plamy na skórze. Ich kształt przypomina ziarna soczewicy, dlatego też bywają nazywane plamami soczewicowatymi. Są to punkty, w których gromadzi się melanina (barwnik odpowiedzialny za funkcje fenotypowe – kolor oczu, skóry i włosów). Same w sobie plamy starcze nie są niebezpieczne, ale zwiększają szansę wystąpienia raka skóry. Miejsca, w których się pojawiają to zwykle: wierzch dłoni, ręce, przedramiona, ramiona, plecy, szyja, klatka piersiowa, twarz i nogi. Występują głównie u osób powyżej 50. roku życia, ale mogą pojawić się na skórze także w młodym wieku (u osób poniżej 30. roku życia).

 

Główna przyczyna powstawania plam starczych tkwi zwykle w nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Częste i długotrwałe przebywanie na słońcu aktywuje melanocyty (komórki pigmentowe, które wytwarzają melaninę) do produkcji nadmiaru barwnika. Inne przyczyny powstawania plam starczych to: zła dieta (bogata w tłuszcze), brak ruchu, zaburzenia hormonalne, zaburzenia czynności wątroby i autointoksykacja (samozatrucie produktami własnej przemiany materii, np. mocznikiem, kwasem moczowym, dwutlenkiem węgla). Hiperpigmentacja może być też skutkiem procesu starzenia się organizmu.

Jak zapobiegać powstawaniu palm starczych?

Plamom starczym można zapobiegać, stosując przed wyjściem na słońce kremy i emulsje z filtrami UV. Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się plam na skórze, lepiej unikać przebywania na słońcu w godzinach od 12.00 do 15.00.

Domowe sposoby na plamy soczewicowate – maseczki z chrzanu, ogórka i porzeczek

Plamy starcze można zlikwidować domowymi sposobami. Do najpopularniejszych należy maseczka z chrzanu lub skórek ogórka. Przygotowane własnoręcznie produkty do likwidowania plam starczych należy przechowywać w osobnych, odkażonych pojemnikach.

 

  • maseczka z chrzanu – korzeń chrzanu dokładnie oczyścić, obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Następnie sparzyć i odstawić do ostygnięcia. Chrzan dokładnie wymieszać z kwaśnym mlekiem lub odtłuszczonym kefirem. Jeżeli maska ma zbyt wodnistą konsystencję, można ją zagęścić mąką ziemniaczaną. Maskę należy nałożyć na plamy na 15 min. Po tym czasie dokładnie spłukać produkt przegotowaną letnią wodą.

 

  • maseczka ze skórek ogórka – ogórek dokładnie umyć i obrać ze skórki. Skórki sparzyć wrzątkiem, drobno posiekać i połączyć z jogurtem naturalnym. Maseczkę nałożyć na miejsce zmian skórnych i po 15 minutach, spłukać letnią wodą.

 

  • maseczka z porzeczek – 2 łyżki białych lub czerwonych porzeczek rozgnieść widelcem lub zmiksować w blenderze. Dodać łyżkę mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszać. Maskę nałożyć na plamy i po 15 minutach dokładnie spłukać.

Zwalczanie plam starczych laserem

Plam starczych można pozbyć się także przy użyciu lasera. Laser działa na plamy od zewnątrz, rozgrzewa komórki barwnika i skutecznie je usuwa. Tuż po zabiegu plama wygląda na ciemniejszą, ale po ok. 2 tygodniach znika. W zabiegach wykorzystywane są lasery, których długość fali wynosi od 500 do 532 nm. Takie fale są najlepiej absorbowane przez melaninę.

Dieta w leczeniu plam starczych

Plamy starcze mogą pojawiać się przez niewłaściwą dietę. Należy zrezygnować z produktów takich jak: margaryna, olej i tłuste mięsa. Powstawaniu przebarwień na skórze zapobiegnie codzienne spożywanie owoców i warzyw zawierających witaminę C, selen i beta-karoten (m.in. marchewkę, porzeczki, truskawki i cytrusy). Pozytywne skutki w rozjaśnianiu plam starczych ma także witamina E, która dodatkowo chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. W diecie powinny znaleźć się także produkty bogate w miedź, takie jak gorzka czekolada, krewetki i wątróbka.


Więcej na temat zmiany skórne choroby wątroby
Przeładuj

Kim jest Dominic z "Top Model"? Jego ojciec został zamordowany, ojczym przedawkował leki!

zobacz 02:13