kobieta trzyma się za brzuch
©Andrey Popov/fotolia

Plamienie owulacyjne jest tak niewielkie, że czasem się go nie zauważa

kobieta trzyma się za brzuch
©Andrey Popov/fotolia

Plamienie owulacyjne występuje z powodu nagłej zmiany poziomu hormonów płciowych. Wydzielina może mieć brązową, ciemnoczerwoną lub różową barwę. Plamienie owulacyjne jest bardzo skąpe i trwa 1 lub 2 dni.

Kiedy występuje plamienie owulacyjne?

Plamienie w środku cyklu może być plamieniem owulacyjnym i nie powinno wówczas niepokoić. Zwykle trwa 1 do 2 dni i jest bardzo skąpe, często niezauważalne.

Przyczyny plamienia owulacyjnego

Przyczyną plamienia owulacyjnego jest znaczny i szybki spadek poziomu estrogenów, przez co złuszcza się błona śluzowa macicy. Innym powodem takiego plamienia może być samo uwolnienie komórki jajowej – pęknięcie pęcherzyka, w którym komórka powstaje i dojrzewa, i z którego jest potem uwalniana. Plamienie owulacyjne wystąpi wówczas, gdy strzępki jajowodu zassą razem z komórką jajową tę odrobinę krwi. Zatem odpowiedź na pytanie czy „Plamienie owulacyjne występuje przed czy po owulacji?” odpowiedź brzmi: po.

Jak wygląda plamienie owulacyjne?

Wydzielina okołoowulacyjna ma postać przezroczystego i obfitego śluzu. Natomiast plamienie owulacyjne można zauważyć pod postacią smug różowych, czerwonych bądź brązowych. Kolorowe domieszki są tak niewielkie, że zwykle to po prostu ślad na bieliźnie. Nie każda kobieta i nie w każdym cyklu doświadcza plamienia owulacyjnego.

Plamienie a ciąża

Plamienie poza miesiączką jest możliwe także wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy i natrafia na naczynie krwionośne. Jeśli podczas implantacji naczynie to pęknie, występuje plamienie z dróg rodnych. Łatwo pomylić je z plamieniem owulacyjnym.

Więcej na temat miesiączka
Przeładuj

Czy Marlena i Seweryn z "Rolnik szuka żony" naprawdę się rozstali? Zobacz ich historię miłości

zobacz 02:12